Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza (tlenków azotu i lotnych związków organicznych), które łączą się ze światłem zewnętrznym, tworząc ozon. Warto pamiętać, że w zależności od lokalizacji ozon może mieć na nas dobry lub zły wpływ. Jeśli znajduje się w stratosferze, wysoko nad ziemią, działa jako bariera chroniąca przed nadmierną ilością promieniowania UV. Z drugiej jednak strony, jeśli ozon jest uwięziony blisko ziemi, powoduje zaburzenia oddechowe i pieczenie oczu związane ze smogiem.

Jakie są przyczyny smogu?

Smog powstaje w wyniku szeregu złożonych reakcji fotochemicznych z udziałem lotnych związków organicznych (LZO), tlenków azotu i światła słonecznego. Tworzą ozon w warstwie przyziemnej. 

Zanieczyszczenia powietrza pochodzą z wielu źródeł, takich jak spaliny samochodowe, elektrownie, fabryki. Pogoda i położenie geograficzne wpływają na lokalizację i nasilenie smogu.

Jakie są skutki smogu?

Smog składa się z kombinacji substancji zanieczyszczających powietrze. Zagraża nasza zdrowiu i szkodzi środowisku. Może powodować lub nasilać problemy zdrowotne, takie jak astma, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli. Podrażnia oczy i gardło. Zmniejsza również odporność na przeziębienia i choroby płuc.

Zobacz także: Jak się chronić przed smogiem? – kilka cennych rad

Smog a warunki pogodowe

Warunki atmosferyczne wpływają na ilość ozonu i cząstek stałych w określonym obszarze. Słońce, deszcz, wyższe temperatury, prędkość wiatru, turbulencje powietrza wpływają na jakość powietrza. 

Dlaczego zanieczyszczenie powietrza jest gorsze zimą?

Warunki pogodowe zimą poprzez połączenie naturalnych zjawisk pogarszają jakość powietrza. W szczególności pochmurna pogoda ma tendencję do zatrzymywania zanieczyszczeń pod chmurami. W tego rodzaju inwersji ciepłe powietrza działa jako przykrywka, zatrzymując niebezpieczne cząstki.

Temperatura powietrza zwykle spada wraz ze wzrostem wysokości. Ale czasami w nocy, szczególnie wtedy jest zimno, pomiędzy warstwami chłodniejszego powietrza tworzy się ciepła sfera. Ten proces nazywamy inwersją temperatury. 

Ciepłe warstwy blokują przepływ powietrza poniżej. W związku z tym zanieczyszczenia z ogrzewania domowego, spalin samochodowych i fabryk krążą blisko ziemi. Stężenie toksyn w powietrzu, którym oddychamy, wzrasta. Wywołuje szereg problemów zdrowotnych. Deszcz lub śnieg mogą oczyścić powietrze.

Jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza?

Zainstaluj aplikację wysyłającą ostrzeżenia o jakości powietrza. Dzięki temu możesz podjąć szereg działań, by chronić swoje zdrowie. 

  • Ogranicz aktywność na świeżym powietrzu. Unikaj ćwiczeń w smogu, szczególnie w południe, kiedy poziom ozonu jest najwyższy.
  • Kup i włączaj oczyszczacz powietrza. Może zmniejszyć stężenie zanieczyszczeń. Filtry HEPA usuwają mniejsze alergeny, takie jak kurz, dym, chemikalia, azbest, pyłki i sierść zwierząt. Przydatny jest też odkurzacz HEPA. Filtr z węglem aktywnym wykorzystuje reakcję chemiczną, zwaną adsorpcją, by wyciągnąć zapachy, gazy i opary z powietrza.
  • Nie pal drewna ani śmieci.
  • Nałóż maskę na twarz, gdy musisz wyjść z domu.
  • Otocz się czystym powietrzem. Zamknij okna i włącz klimatyzator i oczyszczacz powietrza.

Czytaj również: Oceny i indeksy jakości powietrza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj