Irydologia to jedna z metod diagnostyki używaną w medycynie niekonwencjonalnej. Badanie irydologiczne (irydodiagnoza, irydodiagnostyka) jest nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym badaniem stanu zdrowia wykonywanym na podstawie tęczówki oka.

Pierwsze informacje na temat tej metody diagnostycznej używanej w medycynie, pochodzą ze starożytnych Chin i Indii i pochodzą z przed 3000 lat. Wśród medyków panowało wówczas przekonanie, że każda przebyta choroba pozostawia w oczach “piętno” (ślad przebytej choroby). Istnieją dowody na stosowanie irydologii w medycynie starożytnego Egiptu. Natomiast w medycynie tybetańskiej oczy nazywane były “oknami we wnętrze organizmu “. Ojcem współczesnej irydologii jest węgierski lekarz Ignacy Peczeli. W 1980 roku w Paryżu odbyła się pierwsza Międzynarodowa Konferencja Irydologów.

Czym jest irydologia?

Irydologia umożliwia na podstawie tęczówki oka kompleksową ocenę stanu zdrowia oraz ocenę poszczególnych układów i narządów organizmu. Irydologia głosi, że każdej części naszego organizmu odpowiada ściśle określony obszar na powierzchni tęczówki naszego oka. Wszystkie zmiany chorobowe, jakie zachodzą w naszym organizmie są natychmiast widoczne na tęczówce oka. Irydologia pozwala na aktualną ocenę zdrowia pacjenta jak również na określenie predyspozycji do niektórych chorób. Pozwala także, na określenie zawartości toksyn w organizmie czy  prognozowanie przyszłych zagrożeń chorobowych.

Irydologia – co to są mapy irydologiczne?

Cała powierzchnia tęczówki oka podzielona jest na obszar odpowiadające poszczególnym narządom wewnętrznym i zewnętrznym. W ten sposób zostały stworzone mapy irydologiczne dla prawego i lewego oka. Mapy irydologiczne w bardzo precyzyjny sposób odzwierciedlają jakie części ciała, układy i narządy znajdują swoje odzwierciedlenie w ściśle określonych miejscach na powierzchni tęczówki, gałki ocznej czy też w źrenicy oka. Te konkretne miejsca, które są powiązane z poszczególnymi narządami, nazywa się polami projekcji. Na te miejsca, narzucane są obrazy stanu zdrowia, oraz choroby poszczególnych części ciała.

Na czym polega badanie irydologiczne?

Badanie to nie powinno być przeprowadzane u dzieci poniżej 4 roku życia, ponieważ ich tęczówki nie zostały jeszcze w pełni wykształcone. Nie należy badania irydologicznego przeprowadzać u osób po przeszłych operacjach oczu. Do przeprowadzenia badania lekarz irydolog używa sprzętu okulistycznego, tzw. lampy szczelinowej. W różnym oświetleniu przy jej pomocy obserwuje powierzchnię tęczówki w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu. Do badania, również może być wykorzystywana lupa powiększająca obraz 2 – 10 razy oraz oświetlenie o odpowiednim natężeniu. Dołączając aparat fotograficzny, który jest w stanie robić zdjęcia wysokiej jakości, lekarz może je następnie analizować w powiększeniu na ekranie komputera. Na początku wizyty lekarz irydolog przeprowadza normalny wywiad lekarski tzn.: z jakimi dolegliwościami się zgłaszamy, jakie choroby genetyczne występują w naszej rodzinie, jaki tryb życia prowadzimy itp. Następnie zapoznaje się z obrazem naszej tęczówki oka, porównuje go z mapami irydologicznymi i na tej podstawie stawia diagnozę. Po czym wydaje zalecenia odnośnie dalszego postępowania, przepisuje odpowiednie zioła lub suplementy i zaleca odpowiednią dietę.

Zobacz także: Badanie tylnego odcinka oka – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj