Smog to jeden z najpoważniejszych problemów przyrodniczych w naszym kraju. Jest to swego rodzaju dym, który unosi się w powietrzu. Zawiera on mnóstwo zanieczyszczeń i zagrażających zdrowiu substancji. Stężenie smogu w powietrzu nasila się szczególnie w okresie zimowym, kiedy zaczynamy ogrzewać domy, paląc w piecach węglem, drewnem,  a niekiedy nawet i odpadami. Na pojawienie się smogu wpływają również spaliny samochodowe oraz palenie liści jesienią. Jak się chronić przed smogiem? To pytanie zadaje sobie coraz częściej większa część społeczeństwa w naszym kraju.

Monitorowanie stężenia smogu w powietrzu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za niebezpieczne stężenie smogu uznała 10 mikrogramów na metr sześcienny. UE uważa za niebezpieczny poziom 25 mikrogramów na metr sześcienny. W Polsce od kilku lat możemy obserwować poziom smogu wynoszący 27 mikrogramów na metr sześcienny. Znajdujemy się więc w strefie zagrożenia zdrowia.

Skąd wiedzieć, że obecne stężenie smogu jest szkodliwe? Istnieją do tego specjalne urządzenia monitorujące smog. Światowa Organizacja Zdrowia na bieżąco sprawdza stan powietrza i udostępnia dane na ten temat w Internecie. Ponadto możemy też wyposażyć się w specjalne aplikacje na telefon, które będą nas alarmować o pojawieniu się dużego stężenia smogu w naszej okolicy. Warto je posiadać!

Jak się chronić przed smogiem?

Smog zawiera szkodliwe pyły, związku metali, siarki, amoniaku i innych substancji. Codziennie wdychany może znacznie wpłynąć na pogorszenie się stanu zdrowia. Wywołuje między innymi choroby serca, zapalenia płuc, bóle głowy, problemy z koncentracją, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do nowotworów. Jak się chronić przed smogiem? 

Przede wszystkim w momencie, gdy na zewnątrz jest duże stężenie smogu nie powinno się wychodzić z domu i nie otwierać okien. Niestety nie każdy może przebywać wtedy w pomieszczeniu. Należy wtedy wyposażyć się w wodę i dużo pić w trakcie dnia. Najlepiej tez oddychać przez noc i wydychać powietrze ustami. Działa to jak naturalny filtr. Powinno się także unikać aktywności fizycznej na powietrzu. Innym dobrym sposobem jest także zakupienie maski anty smogowej. Są one coraz bardziej popularne w naszym kraju. Warto też rozważyć zakup domowego oczyszczacza powietrza. W domu powinno się też hodować rośliny, które dostarczają tlen.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj