Atak paniki to nagły, intensywny epizod wszechogarniającego strachu i niepokoju. Często pojawia się niespodziewanie, bez żadnego ostrzeżenia, a czasami bez wyraźnego powodu. Może wystąpić nawet wtedy, gdy jesteś zrelaksowany lub śpisz. Objawia się szybkim biciem serca, trudnościami w oddychaniu. Możesz mieć wrażenie, że umierasz lub wariujesz. Zobacz, jak sobie poradzić w takiej sytuacji.

Jaka jest przyczyna lęku napadowego?

Chociaż dokładne przyczyny nie są znane, naukowcy twierdzą, że zespół lęku napadowego czasami ma podłoże genetyczne. Często występuje u osób, które cierpią na inne zaburzenia lękowe. Na przykład pacjent z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym może doświadczyć ataku paniki, gdy jego harmonogram lub kompulsje zostaną przerwane. W grupie ryzyka znajdują się również pacjenci z określonymi fobiami. Na przykład osoba ze skrajnym lękiem wysokości (akrofobią) może mieć ataki paniki, gdy będzie mieszkać na ostatnim piętrze.

Zobacz także: Psycholog online – jak wygląda wizyta >>

Atak paniki – jak sobie radzić?

Oto kilka strategii, które pomogły innym i mogą zadziałać również w Twoim przypadku. Wypróbuj głębokie oddychanie. Rozluźnianie całego ciała pomoże Ci uniknąć ataku paniki. Poćwicz oddychanie przez nos, licząc do pięciu, przytrzymaj przez pięć, a następnie wydychaj przez usta, licząc do pięciu. Możesz też zapisać się na zajęcia z medytacji i technik oddychania.

Jeśli nagle poczujesz szybkie bicie serca lub doświadczysz innych objawów świadczących o napadzie paniki, spróbuj skupić się na czymś innym. Zacznij odliczać wstecz od 100, z przeskokiem co 4 np. 100, 96, 92, 88 itd. Dzięki temu skoncentrujesz się na liczeniu i pozbędziesz się nieprzyjemnych myśli. Trzymaj też przy sobie trochę drobnych. Dodawaj grosz do grosza, by się uspokoić.

Kolejną przydatną techniką jest “uziemienie”. Poszukaj wokół siebie 4 rzeczy, które możesz zobaczyć, 3, których możesz dotknąć, 2, które powąchasz i 1, którą możesz zjeść. 

Sprawdź także: Melisa lekarska – właściwości oraz zastosowanie

Staw czoła swoim lękom!

Eksperci twierdzą, że najlepszym sposobem na opanowanie paniki jest zmierzenie się ze swoimi lękami. Aby to zrobić, musisz dobrowolnie pozwolić na falę lęku. Spróbuj wtedy opanować objawy. Z czasem się na nie uodpornisz. Sprowadzając objawy na siebie, możesz nauczyć się je kontrolować. W końcu przyzwyczaisz się do sytuacji, które wyzwalają ataki paniki. Twoje ciało zacznie reagować normalnie. Jeśli masz napady paniki częściej niż raz w miesiącu, porozmawiaj o tym z psychologiem.

Atak paniki – jak pomóc?

Zastanawiasz się, jak pomóc komuś, kto ma właśnie atak paniki? Pozostań z tą osobą i zachowuj spokój. Podaj lekarstwo, jeśli przyjmuje je zwykle podczas ataków paniki. Nie zakładaj, że wiesz, czego potrzebuje, lepiej zapytaj. Mów do niej krótkimi, prostymi zdaniami. Nie zachowuj się gwałtownie. Postaraj się wyrównać oddech osoby, która przeżywa atak paniki. Oddychaj razem z nią lub licz powoli do 10. 

Możesz też z nią porozmawiać. Spróbuj skierować jej myśli na inny tor. Zapytaj, jaki jest dzień tygodnia, z kim jest i gdzie się znajduje. 

Postaraj się być miły i nie oceniaj osoby przeżywającej atak paniki. Powiedz, że jesteś tutaj, aby jej pomóc. Przypomnij, że dokuczliwe objawy za chwilę ustąpią.

Zobacz również: Techniki relaksacyjne – sprawdzone sposoby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj