badanie krwi na wątrobę i trzustkę
fot. elements.envato.com

Jak wiadomo, zdrowie to najcenniejszy dar dla każdego z nas. Warto zatem wykonywać systematycznie kontrolne badania, by na bieżąco monitorować zdrowie, a w razie potrzeby podjąć się leczenia. Oprócz klasycznej morfologii, warto wykonywać bardziej szczegółowe badania krwi. Jakie? Przeczytaj i sprawdź!

Wątroba prawdę Ci powie

Wątroba to jeden z kluczowych organów ludzkiego ciała, który pozornie wydawać się może niezawodny. Jak wiadomo, organ ten posiada zdolności regeneracyjne i może pełnić wiele funkcji jednocześnie. Czasem jednak, wątroba może zostać zaatakowana przez różne choroby. Wówczas należy wykonać bardziej dokładne badania o profilu wątrobowym.

Wirusowe zapalenie wątroby często nie daje objawów w początkowym stadium choroby, a może prowadzić do marskości tego organu lub niewydolności, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Specjalistyczne badania krwi, pozwolą zatem wykryć poziom markerów nowotworowych, w tym właśnie wątrobowych.

Zobacz także: Testy alergiczne z krwi – czy są wiarygodne i kiedy warto je wykonać?

Wspomniany pakiet badań krwi o profilu wątrobowym pozwala na ocenę funkcji wydalniczych, metabolicznych, a także wydzielniczych organu. Dowiedzieć się z niego można także o ewentualnym stopniu uszkodzenia komórek wątrobowych. Najczęściej podstawowe testy w ramach profilu obejmują ALAT, ASPAT, GGTP, ALP, a także bilirubinę. Jakiekolwiek odchylenia od norm należy niezwłocznie zgłosić i skonsultować z lekarzem prowadzącym. Chcesz się przebadać? Pożyczka bez bik to dodatkowy zastrzyk gotówki, dzięki któremu możesz zrealizować ten plan.

Trzustka – milczący organ

Kolejny organ w ludzkim ciele, który rzadko kiedy daje objawy w początkowych stadiach choroby to trzustka. Jest to gruczoł wydzielający hormony, które są niezbędne do kontroli poziomu glukozy w organizmie. Ponadto reguluje sposób spalania wewnątrzkomórkowego i wydziela enzymy istotne w procesie trawienia i neutralizacji kwasów żołądkowych.

By sprawdzić czy z organem tym jest wszystko w porządku, warto wykonać profil trzustkowy. Takie badania krwi umożliwią rozpoznanie wielu chorób trzustki i nie tylko. Są one także pomocne w zdiagnozowaniu schorzeń wątroby, nerek czy rozpoznania cukrzycy. Profil trzustkowy pozwala też monitorować leczenie chorób tego organu.

Profil trzustkowy to nie tylko badania krwi, ale i moczu. Na badania składa się między innymi ocena stężenia amylazy we krwi i moczu, a także glukozy oraz lipazy. Twoje zdrowie jest dla Ciebie ważne i chcesz je na bieżąco kontrolować? Pożyczka bez bik umożliwi Ci przeprowadzenie nawet najbardziej specjalistycznych badań i nie tylko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj