Zatrucia pokarmowe u dzieci oraz niemowląt mogą pojawić się z różnej przyczyny. Powodem ich wystąpienia może być szereg bakterii, ale również wirusów. Sytuacja jest groźna przede wszystkim u najmłodszych, gdyż niezwykle szybko dochodzi do odwodnienia, które może zagrażać życiu. Wówczas konieczna jest hospitalizacja. Rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na takie dolegliwości u swoich pociech i w porę reagować.

Jak objawia się zatrucie pokarmowe u dzieci oraz niemowląt?

1. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe – ich wystąpienie następuje, gdy dziecko spożyje szkodliwe bakterie, wirusy lub też grzyby. Najczęściej pojawiają się bóle brzucha, nudności, wymioty oraz biegunki. Objawy mogą mieć lekki przebieg i ustąpić już po upływie kilku godzin, jeśli jednak u małego dziecka utrzymują się dłużej, warto skonsultować się z lekarzem.

2. Gorączka – podwyższona lub wysoka temperatura jest bardzo powszechnym objawem przy zatruciach pokarmowych. Jeśli osiąga wysoki poziom, a dziecko wymiotuje i ma rozwolnienie konieczne jest wykonanie zimnych okładów, włożenie dziecka do chłodnej wody i zawiezienie do szpitala lub wezwanie pogotowia, gdyż jedyną skuteczną formą podania leku na obniżenie temperatury będzie dożylna.

3. Pierwszymi objawami zatrucia pokarmowego u dzieci najmłodszych, które nie potrafią jeszcze powiedzieć nam, co się dzieje, będzie markotność, problem lub niechęć po jedzenia, płaczliwość.

4. Krew lub śluz w kale – taki objaw należy skonsultować z lekarzem, lub jeśli pojawi się w godzinach wieczornych, lub nocnych pojechać do szpitala na izbę przyjęć. U małych dzieci, które załatwiają się w pieluszkę łatwiej zauważyć taki objaw. Jeśli zaobserwujemy dużą zmianę, warto spakować pieluszkę i udać się na konsultację, gdyż lekarz będzie miał możliwość pobrania próbki do przeprowadzenia badania.

5. Dreszcze, bóle głowy – gwałtowne i silne objawy dodatkowe, pojawiające się jako konsekwencja podwyższonej temperatury ciała. Mogą wystąpić, ale nie muszą.

6. Osłabienie – wywołane jest odwodnieniem organizmu lub toksynami, które wytwarzane są przez bakterie. Organizm dziecka jest również wycieńczony ciągłymi wymiotami i biegunkami.

Zobacz także: Zatrucie pokarmowe u dzieci – poznaj najważniejsze informacje

Objawy odwodnienia

  • Pieluszka dziecka jest zdecydowanie rzadziej mokra,
  • U niemowląt zapada się ciemiączko,
  • Dziecko ma spierzchnięte usta,
  • Suchy język,
  • Występuje chrypka,
  • Zmniejszona ilość śliny i łez,
  • Spada elastyczność skóry.

Czytaj również: Jak objawia się odwodnienie u niemowlęcia i małego dziecka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj