Powszechnie wiadomo, że najlepszy czas na zajście w ciąże jest wtedy gdy kobieta jest w 3. dekadzie życia, czyli między 20 a 30 rokiem życia. To wtedy płodność kobiety jest najwyższa. Jednak współczesny styl życia często nie pozwala na tak wczesne zdecydowanie się na macierzyństwo. Z tego powodu ciąża po 30 jest obecnie normą. Czy jest to bezpieczne i czy istnieje jakieś ryzyko dla dziecka?

Pierwsza ciąża po 30

Według wiedzy medycznej najlepszy czas na dziecko jest wtedy gdy kobieta ma 23 – 25 lat. Ciąża po 30 to jednak norma wśród współczesnych kobiet, bo wtedy są już po studiach i mają już nieraz dobrą pracę. Na szczęście, po 30 nadal nie jest za późno na staranie się o dziecko i bardzo wiele kobiet nie ma problemu z zajściem wtedy w ciążę. Najlepiej jednak pośpieszyć się i zdecydować na dziecko do 35 roku życia. Szczególnie, jeśli pragniemy mieć więcej niż jedno.

Warto jednak pamiętać, że zawsze im wcześniej tym lepiej. Co dzieje się z możliwościami prokreacyjnymi kobiety z czasem? Chodzi tutaj mi.in. o rezerwę jajnikową. Zdrowa kobieta ma średnio 400 tysięcy pęcherzyków jajnikowych, które mają zdolność przekształcania się w komórki jajowe, konieczne do zapłodnienia. Ilość pęcherzyków maleje z wiekiem, a po 35-tce ten spadek jest znaczny. Jednak jest to w dużej mierze sprawa indywidualna – zależy od naszego stylu życia i ogólnego stanu zdrowia. Często na przeszkodzie stoją natomiast choroby takie jak endometrioza lub niedrożność jajowodów.

Czy ciąża po 30 jest bezpieczna?

Każda kobieta jest inna, więc kwestie zdrowia zawsze są sprawą indywidualną. Osoba, która choruje na przewlekłe choroby lub ma osoby chore w rodzinie, zawsze będzie musiała liczyć się z większym ryzykiem powikłań w czasie ciąży jak i ewentualne wady płodu. Ogólnie mówi się, że po 30 roku życia ryzyko powikłań ciążowych wzrasta. Szczególnie dotyczy to kobiet po 35 roku życia, które są narażone na nadciśnienie w czasie ciąży. W tym wieku zwiększa się również ryzyko zachorowania na cukrzycę ciężarnych, szczególnie u kobiet z nadwagą. Ciąża po 30 to również większe ryzyko poronień, ciąż pozamacicznych, a także możliwa konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

Ciąża po trzydziestce – ryzyka dla dziecka

Każda kobieta chce urodzić przede wszystkim zdrowe dziecko. To czy tak będzie zależy od wielu czynników – od naszego stylu życia podczas ciąży, kwestii genetycznych oraz wieku kobiety. Według badań, ciąża po 30 zwiększa ryzyko, że nasze dziecko może być chore lub mieć jakieś wady wrodzone. Dotyczy to m.in. choroby zespołu Downa – po 30 ryzyko urodzenia dziecka z tą chorobą to 1:759, ale dla kobiet po 35 to już 1:350.

Wiele jednak zależy od nas samych i w dużej mierze możemy zwiększyć znacznie szansę na bezpieczną ciążę i zdrowe potomstwo. Jeśli planujemy mieć dziecko po 35 roku życia to powinnyśmy prowadzić zdrowy tryb życia. Ważna jest oczywiście odpowiednia dieta i odrzucenie wszystkiego co nam szkodzi, a więc m.in. papierosów i alkoholu. Ważne jest również uprawianie sportu, wysypianie się, unikanie stresu, regularne wizyty u ginekologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj