fot. elements.envato.com

Kobieta nie zawsze jest w stanie urodzić dziecko w sposób naturalny, wtedy konieczna jest niewielka operacja, czyli cesarskie cięcie.

Zabieg cesarskiego cięcia wykonuje się w sytuacjach, gdy lekarze uznają je za lepsze i bezpieczniejsze dla kobiety i dziecka. Wybierają ten rodzaj porodu za lepsze rozwiązanie z różnych wskazań. Najbardziej oczywistym jest zagrożenie życia lub zdrowia matki i dziecka. Najczęstszymi przyczynami wykonywania cesarskiego cięcia są zakłócenia tętna płodu, infekcje wewnątrzmaciczne, brak rozwarcia szyjki macicy pomimo skurczów, czy źle ułożona główka dziecka podczas porodu.

Planowe cesarskie cięcie – wskazania

Cięcie cesarskie jest operacją planowaną bądź nagłą. Planowy zabieg może być wykonany na przykład na życzenie kobiety ciężarnej, nawet jeśli nie ma do tego żadnych zaleceń czy wskazań medycznych. Zdarza się, że kobiety decydują się na zabieg cesarskiego cięcia z powodu strachu przed porodem naturalnym i związanym z nim bólem. Zabieg ten, częściej niż z wyboru, wykonywany jest ze wskazań medycznych.

Wskazania te mogą pochodzić ze strony kobiety rodzącej, takie jak wskazania psychiczne, neurologiczne, kardiologiczne, ortopedyczne czy okulistyczne, ale również przodujące łożysko- gdy jest źle umiejscowione, podczas porodu może dojść do jego odklejenia.

Wskazania pochodzą także od strony dziecka. Wskazaniem do cesarskiego cięcia jest nieprawidłowe jego położenie, czyli inne niż główką do dołu, albo gdy główka dziecka jest za duża w porównaniu do szerokości miednicy matki. Cesarskie cięcie wykonuje się także przy ciąży wielopłodowej (3 i więcej płodów). Bliźnięta zaś mogą urodzić się w sposób naturalny, chyba, że nie są ułożone główkami do dołu.

Nagłe cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie może być również zupełnie niezaplanowane. Najczęściej podejmuje się taką decyzję na początku trwania porodu, kiedy pojawia się zagrożenie życia lub zdrowia matki lub dziecka.

Wskazania do takiego zabiegu ze strony matki to: postępująca gorączka, nadciśnienie tętnicze, objawy infekcji, pojawienie się stanu przedrzucawkowego, nie rozwieranie się szyjki macicy, pomimo skurczów

Zobacz także:

Wskazania ze strony dziecka: bradykardia- wydłużający się bardzo niski poziom bicia serca, zakłócenia w tętnie płodu czy tachykardia- zbyt duże czynności serca.

Bywają także sytuacje, kiedy trzeba podjąć decyzję o cesarskim cięciu przed samym porodem.

Taką decyzję podejmuje lekarz w sytuacji, gdy:

  • nastąpiło krwawienie z macicy ( pojawia się podczas np. odklejania się łożyska)
  • u kobiety ciężarnej pojawia się stan przedrzucawkowy, który jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia
  • pojawiły się zakłócenia tętna dziecka

Przebieg operacji

Cesarskie cięcie jest operacją, którą lekarz ginekolog zawsze przeprowadza na Sali operacyjnej. Na sali, poza lekarzem, znajduje się także instrumentariuszka oraz anestezjolog.

Lekarz myje skórę brzucha ciężarnej i kładzie na niej sterylne prześcieradła. Następnie nacina skórę w dolnej części brzucha oraz macicę i wydobywa z niej dziecko, które zostaje zbadane przez lekarza pediatrę.

Lekarz wyjmuje łożysko, po czym zszywa macicę i brzuch matki.
Sam zabieg wyjęcia dziecka trwa zazwyczaj kilka minut, natomiast zakładanie szwów jest znacznie bardziej czasochłonne, bywa, że trwa to nawet godzinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj