Badanie włosów, czyli analiza pierwiastkowa włosów to badanie, które wbrew pozorom nie ma na celu dobrania najlepszych kosmetyków i sposobu pielęgnacji włosów, ale jest badaniem, dzięki któremu określa się zawartość oraz proporcje poszczególnych pierwiastków, co ma istotny wpływ na stan włosów, cery, paznokci, ale również całego organizmu. Analiza pierwiastkowa włosów pozwala nie tylko na wykrycie wszelkich niedoborów mikroelementów, ale również na zdiagnozowanie obecności metali toksycznych.
Mogłoby się wydawać, że badanie tego typu dostarcza takich samych informacji jak badanie krwi, jednak według naukowców, wynik badania włosów jest znacznie bardziej dokładny i wiarygodny. Jest to spowodowane tym, że wyniki otrzymywane z krwi lub moczu mogą się często zmieniać pod wpływem pożywienia lub pory dnia, natomiast ilość pierwiastków we włosach jest bardziej stała w dłuższym okresie czasu. Przeciwnicy badania tego typu są jednak bardzo sceptyczni i podkreślają, że analizy pierwiastkowej włosów nie można traktować jako jednoznacznego wyznacznika danej choroby, ponieważ związek między dolegliwościami a ilością poszczególnych pierwiastków jest bardzo skomplikowany i trudno właściwie zdiagnozować przypadłość jedynie na podstawie badania włosów.
Kiedy warto wykonać badanie?
Ze względu na to, że badanie włosów pozwala na stwierdzenie różnego rodzaju niedoborów oraz zachwiania proporcji pierwiastków, warto je wykonać w przypadkach ogólnego złego samopoczucia, problemach z utrzymaniem kondycji oraz obniżonej odporności organizmu. Badanie można wykonać również profilaktycznie, w celu kontroli stanu zdrowia i dobraniu zbilansowanej diety dostarczającej organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Zaleceniami do przeprowadzenia analizy pierwiastkowej włosów są również zaburzenia hormonalne, gastrologiczne, dermatologiczne, a nawet choroby neurologiczne, kardiologiczne oraz problemy z układem kostno – stawowym.
Jak pobierana jest próbka włosów do badania?
Próbka włosów do analizy pierwiastkowej czasami jest pobierana w laboratorium, a czasami pacjent może ją pobrać samodzielnie. Niektóre laboratoria wykonujące tego typu badania dają pacjentowi możliwość przesłania próbki włosów listownie, bez konieczności osobistej wizyty. Do próbki często dołącza się specjalnie opracowaną ankietę, w której wypełnia się dane osobowe oraz odpowiada na zestaw pytań dotyczących stanu zdrowia, sposobu odżywiania, stylu życia, pracy oraz ogólnego samopoczucia.
Jeżeli pacjent zdecyduje się na samodzielne pobranie próbki włosów, bardzo ważne jest zrobienie tego w odpowiedni sposób. Przede wszystkim włosy pobierane do badania nie mogą być farbowane. Jeżeli były niedawno farbowane należy odczekać co najmniej 6 – 8 tygodni, po czym wyciąć odrosty i odciąć farbowaną część. Jeśli natomiast włosy są zbyt krótkie, należy odczekać około miesiąca aż osiągną długość przynajmniej 1 cm. Przed pobraniem włosów do badania należy je dokładnie umyć, po czym nie można stosować żadnych środków do stylizacji, takich jak pianki, żele, lakiery itp. Włosy należy obcinać przy skórze głowy z okolic potylicy ostrymi nożyczkami. Najlepiej pobrać próbki z kilku miejsc mniejszymi kępkami. Do analizy konieczne jest pobranie około 200 – 300 mg włosów. Kępki powinny mieć długość około 3 – 4 cm, jeżeli są dłuższe, końcówki trzeba odciąć. Jeżeli włosy są wysyłane do badania, należy je włożyć do czystego woreczka lub koperty. Na wynik czeka się zazwyczaj około kilkunastu dni. W ramach wyniku otrzymuje się tabele z zawartością poszczególnych pierwiastków oraz istotnych stosunków pierwiastków wraz z normami oraz zaleceniami dotyczącymi odżywiania odpowiedniego dla danej osoby.