RTG – badanie rentgenowskie, jest techniką obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowski (promieniowanie X). Promienie rentgenowskie przechodząc przez ciało dają obraz narządów i szkieletu. Potocznie badanie rentgenowskie często nazywane jest „prześwietleniem” (np. prześwietlenie klatki piersiowej).
Badanie rentgenowskie jest badaniem obrazowym. W badaniu radiologicznym wykorzystuje się różnice w absorbcji promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Jest to nieinwazyjna metoda pozwalająca na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie prześwietlanego narządu, w związku z tym często wykorzystywana w diagnostyce. Badań RTG nie można wykonywać zbyt często ze względu na szkodliwość promieni X dla zdrowia człowieka.
Czy badanie RTG jest bezpieczne?
Dawki promieniowania, jakie pacjent otrzymuje podczas badania radiologicznego, nie są dla niego szkodliwe. Jednak podczas wykonywania badania zaleca się zakrywanie specjalnym fartuchem narządów rozrodczych. Jedyną grupą, która powinna unikać badań RTG, są kobiety w ciąży, gdyż promieniowanie może mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się płód.
Najczęstsze rodzaje badań radiologicznych
Do najczęściej wykonywanych badań RTG możemy zaliczyć:
- badanie radiologiczne kości – ze względu na możliwość wyraźnego uwidocznienia kości na kliszy, badanie to, jest głównie wykorzystywane w przypadku podejrzenia złamania kości lub w celu zdiagnozowania choroby reumatoidalnej
- przeglądowy rentgen jamy brzusznej – badanie to pozwala na ocenę całej jamy brzusznej (począwszy od przepony aż do spojenia łonowego). Tego rodzaju badanie rentgenowskie ordynowane jest głównie u pacjentów uskarżających się na niespecyficzny ból brzucha (dolegliwości trudne do zdiagnozowania)
- badanie radiologiczne klatki piersiowej – jest to badanie wykonywane głównie w podejrzeniu gruźlicy, w przypadku zapalenia płuc, w zmianach nowotworowych klatki piersiowej. RTG klatki piersiowej pokazuje cały układ oddechowy oraz rozmiar i sylwetkę serca
Przebieg badania radiologicznego
Badanie rentgenowski nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań. Jest to badanie obrazowe, bezbolesne i nieinwazyjne. Całe badanie trwa kilkanaście minut. Wynik badania pacjent otrzymuje obecnie na płycie CD wraz z opisem najczęściej tego samego dnia. Przeciwwskazaniem do wykonania tego badania jest ciąża, gdyż promieniowanie rentgenowskie mogą spowodować malforacje płodu.
Badania rentgenowskie są wykonywane w pracowniach rtg. Przed wykonaniem badania pacjent proszony jest o zdjęcie ubrania z tych części ciała, które będą prześwietlane (należy zdjąć również biżuterię). Pacjent jest ustawiany pomiędzy kliszą a lampą rentgenowską. Podczas wykonywania zdjęcia należy pozostać w bezruchu i wstrzymać oddech (jesteśmy informowani o tym, kiedy ma to nastąpić). Zazwyczaj robionych jest kilka zdjęć (najczęściej z przodu i z profilu).
Obecnie stosowana jest w medycynie radiografia cyfrowa. Polega ona na tym, że promienie rentgenowskie przechodzą przez badany organ, natomiast obraz jest odczytywany za pomocą urządzeń laserowych, następnie wprowadzany do pamięci komputera. Odczytany obraz, jest zapisywany na płycie CD lub innym nośniku i w takiej formie przekazywany pacjentowi.
Zobacz także: Badanie obrazowe klatki piersiowej (RTG) – opis i przebiega badania