Badania przeciwciał igE to podstawowe badania służące do wykrywania alergii, a także niezbędne w prawidłowym leczeniu. Badania przeciwciał igE pomagają ustalić, na jakie substancje jest uczulona osoba z alergią. Ma też zastosowanie w diagnozowaniu chorób wywoływanych przez pasożyty. Wyróżniamy dwa rodzaje badań: igE całkowite lub igE swoiste.

Badania przeciwciał igE – przeciwciała

Przeciwciała to biała osocza, które układ odpornościowy wytwarza, gdy nasz organizm jest atakowany przez infekcję. Jeden rodzaj przeciwciał działa w odpowiedzi na atak jednego rodzaju substancji infekujących, a więc pozostaje neutralny wobec innych atakujących organizm antygenów. Przeciwciało igE są ukierunkowane na walkę z pasożytami i substancjami alergennymi. Kiedy organizm jest atakowany przez tego typu czynniki, wytwarza się ich zwiększona ilość, co powoduje, oprócz zwalczania antygenów, boczne skutki w postaci nieprzyjemnych doznań, charakterystycznych dla alergii, jak: katar, świąd, łzawienie, obrzęki, zaczerwienienia i inne objawy skórne. Dlatego w diagnostyce i leczeniu alergii zaleca się przeprowadzanie regularnych badań w kierunku oznaczania poziomu igE. Stężenie tego rodzaju przeciwciał zmienia się wraz z rozwojem człowieka, więc normy wyznaczone dla każdego przedziału wiekowego są inne.

igE całkowite

To podstawowe badanie, które pozwala ustalić, czy we krwi występują przeciwciała igE. Jeśli organizm pacjenta wytwarza je w znacznie zwiększonej ilości, oznacza to, że jest uczulony na jakiś rodzaj antygenów. Przy tym duża ilość tego rodzaju przeciwciał wytwarza organizm również w przypadku grzybicy, chorób wywołanych przez pasożyty, wirusowych zapaleniach wątroby, chorobach skóry np. łuszczycy, chorobach nerek, niektórych nowotworach.

igE swoiste

Badanie przeciwciał igE swoistych czy specyficznych służą już do wykrycia konkretnego typu antygenów, na które pacjent jest uczulony. Największe zastosowanie ma przy diagnostyce i leczeniu alergii wziewnych i pokarmowych. Metodę tę stosuje się najczęściej po wykonaniu testów skórnych, gdy wynik jest niepewny lub jako ich alternatywę.

Zobacz także: Alergia pokarmowa – diagnozowanie i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj