fot. elements.envato.com

Achalazja przełyku (łac. cardiospasmus) jest chorobą, w której występuje upośledzony rozkurcz dolnego zwieracza przełyku i jednoczesny brak perystaltyki pozostałych odcinków przełyku. Jej charakterystycznym objawem jest dysfagia, czyli problem z przełykaniem pokarmu. Występowanie spowodowane jest brakiem komórek nerwowych w dolnym odcinku przełyku tzw. splot Auerbacha.

Na achalazję przełyku, głównie zapadają osoby w wieku 30 – 60 lat. Zachorowalność na kurcz wpustu stanowi ponad 70 % wszystkich pierwotnych zaburzeń funkcji przełyku. Przyczyny powstawania achalazji pierwotnej nie są do końca znane. W niektórych przypadkach jej występowanie jest wtórne, w tym przypadku przyczyną wystąpienia achalazji mogą być takie choroby jak np. rak przełyku czy choroba Chagasa.

Z powodu braku komórek nerwowych w dolnym odcinku przełyku, dolny zwieracz tego narządu, podczas przechodzenia pokarmu, nie ulega rozkurczeniu. Powoduje to dysfagię, czyli utrudnione połykanie pokarmów (w początkowej fazie pokarmów stałych a w późniejszej również płynnych). Nad przewężeniem tego odcinka przełyku, gromadzi się pokarm co powoduje poszerzenie przełyku na tym odcinku.

Objawy achalazji przełyku

 U niektórych pacjentów chorujących na achalazję przełyku notuje się spadek masy ciała. Jednak stopień odżywienia pacjenta, paradoksalnie jest określany jako dobry. Do głównych objawów chorobowych achalazji zaliczamy:

  • problemy z przełykaniem (dysfagia)
  • uczucie pieczenia i nieprzyjemnego posmaku (zarzucanie treści pokarmowej do jamy ustnej)
  • ból w klatce piersiowej (nieraz tak dotkliwy, że bywa mylony z atakiem serca)
  • zgaga
  • kaszel
  • krztuszenie się
  • wymioty rzekome (nie poprzedzone mdłościami)

Achalazji towarzyszy zatrzymywanie w przełyku pokarmu, płynów i śliny, co może prowadzić do ich przedostawania się do układu oddechowego, w konsekwencji może dochodzić do zapalenia płuc. W wyniku dysfagii może również dochodzić do rozwoju stanów zapalnych w przełyku. Achalazja jest jedną z przyczyn rozwoju raka przełyku, ryzyko zachorowania po kilkudziesięciu latach wzrasta o 1 – 3 %.

Metody leczenia

Lekarz najczęściej stawia diagnozę po wykonaniu badania RTG przełyku (z podaniem kontrastu), wykonywane jest również badanie endoskopowe (ezofagoskopia) i manometria przełyku, czyli ocena napięcia zwieraczy przełyku.

Leczenie achalazji przełyku polega na:

  • stosowaniu diety w postaci rozdrobnionych, papkowatych pokarmów
  • unikanie sytuacji stresogennych
  • spaniu w pozycji półsiedzącej (co zapobiega zachłyśnięciu się)
  • przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza (nifedypina, diazotan izosorbidu)
  • zastosowanie zastrzyków z botoksem

Podczas endoskopii przełyku, można metodą inwazyjną spowodować poszerzenie ścian przełyku (zabieg należy powtarzać). Można również wstrzyknąć toksynę botulinową.

Inną metodą stosowaną w leczeniu achalazji jest akupunktura, która działa rozkurczowo.

U chorych na achalazję stosowane jest również leczenie operacyjne (operacja Hellera). Możliwe jest wykonanie tej operacji metodą laparoskopową. Operacja polega na wycięciu podłużnego pasma warstwy mięśniowej okrężnej w okolicy wpustu, co skutkuje jego poszerzeniem.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj