Olej ryżowy jest uważany za jeden z bardziej egzotycznych olejów w naszym kraju. Wiele osób nigdy nie słyszało o jego niezwykłych właściwościach, a tym bardziej nie używało go w swojej kuchni. Tymczasem w krajach azjatyckich występuje on na porządku dziennym. W Indiach przypisuje mu się właściwości lecznicze. Co zawiera i jaki ma wpływ na nasz organizm? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym tekście.
Olej ryżowy – jego skład i pozyskiwanie
W produkcji oleju ryżowego wbrew pozorom nie są wykorzystywane ziarna ryżu, a jedynie otręby ryżowe. Otręby to łuski ziarna, które są usuwane w produkcji białego, polerowanego ryżu. Ponieważ olej jest substancją tłuszczową, jego właściwości znacznie różnią się od pełnoziarnistych odmian ryżu. Rozbieżności widzimy miedzy innymi w zawartości niektórych witamin, które nie są rozpuszczalne w tłuszczach. Nie zmienia to jednak faktu, że olej ryżowy jest świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych w naszej diecie. Stanowią one aż 80% wszystkich kwasów tłuszczowych znajdujących się w oleju. Podobnie jest w przypadku witaminy E, uważanej za witaminę młodości. Dodatkowo olej ryżowy zawiera znaczne ilości gamma-oryznanolu, który również posiada właściwości przeciwutleniające i wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka.
Wpływ oleju ryżowego na organizm
Dobroczynny wpływ oleju ryżowego dotyczy w szczególności obniżania podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Ze wszystkich produktów ryżowych, to właśnie olej odgrywa tutaj największą rolę. W badaniach naukowych wykazano, aż 7% obniżenie poziomu cholesterolu u osób, które go stosowały. Z tego powodu jest on szczególnie polecany w przypadku podwyższonego cholesterolu LDL i z predyspozycji genetycznych, sprzyjających rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Nie bez znaczenia jest tutaj także duża zawartość witaminy E i gamma-oryzanolu. To właśnie dzięki nim, olej ryżowy posiada właściwości spowalniające procesy starzenia i przeciwnowotworowe. Silne właściwości przeciwutleniające tych dwóch składników, znacznie obniżają poziom wolnych rodników w organizmie i zapobiegają uszkadzaniu DNA komórkowego. Co więcej witamina E przyspiesza procesy regeneracji uszkodzonej tkanki, co pozwala na szybsze gojenie się ran.
Przechowywanie i zastosowanie oleju ryżowego
W przypadku olejów wykorzystywanych w kuchni, niezwykle istotna jest wartość punktu dymienia. Po przekroczeniu tej temperatury, olej ulega rozkładowi, w czasie którego uwalniane są szkodliwe związki. Oleje takie jak: słonecznikowy, lniany lub sojowy, posiadają niski punkt dymienia. Z tego powodu zaleca się ich spożywanie jedynie na zimno, np. w postaci dresingów do sałatek. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku oleju ryżowego. Jego punkt dymienia wynosi 232 C i jest wyższy niż w przypadku oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Z tego powodu sprawdzi się nie tylko jako dodatek do sałat, ale również umożliwi smażenie produktów. W przypadku przechowywania oleju ryżowego, zalecenia są takie same jak u innych olei. Najlepiej przechowywać go w szklanej, ciemnej butelce, w chłodnych pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie uległ on zepsuciu i nie stracił swych cennych właściwości.
Zobacz także: Jak gotować ryż? Sprawdzone sposoby