Jedną z częstych przyczyn problemów z zajściem w ciążę jest niedrożność jajowodów. Ten wąski element układu rozrodczego jest niezwykle ważny w procesie zapłodnienia – to tam następuje zapłodnienie komórki jajowej, a następnie zarodek przedostaje się nim do macicy. Jeśli jeden lub obydwa jajowody nie funkcjonują odpowiednio, konieczne może być udrażnianie jajowodów. Wykonuje się to podczas laparoskopii lub histeroskopii.

Jak wygląda udrażnianie jajowodów?

Jeśli zostanie u nas wykryta niedrożność jajowodów to lekarz zaleci wykonanie operacji, która przywróci im prawidłowe funkcjonowanie. Niedrożność może mieć wiele przyczyn – najczęściej wynika ona z istnienia zrostów, które z kolei powstają pod wpływem stanu zapalnego. Zrosty w różnym stopniu zamykają światło jajowodu. Jeśli są bardzo niewielkie to czasem łatwo da się je usunąć podczas badania RTG drożności jajowodów, czyli w czasie histerosalpingografii. Może się to stać wtedy gdy kontrast przepływa przez jajowody. Jeśli zrosty są duże to konieczny może być zabieg.

Najczęściej wykonywanym zabiegiem na udrażnianie jajowodów jest laparoskopia ginekologiczna. Jest to zabieg bardzo bezpieczny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Lekarz dokonuje niewielkich nacięć m.in. w okolicy pępka przez które wprowadza wprowadza się sprzęt optyczny z kamerą, czyli laparoskop. Konieczne jest wprowadzenie do jamy brzusznej dwutlenku węgla, który ma unieść powłoki brzucha, aby ułatwić wprowadzenie potrzebnych narzędzi. Następnie wprowadza się narzędzia operacyjne. Dzięki obrazowi z kamery na komputerze lekarz widzi dokładnie wnętrze jajowodów i pozwala mu to na usunięcie zrostów lub polipów.

Histeroskopia diagnostyczna jest trochę innym badaniem niż laparoskopia, choć tutaj także ogląda się wnętrze macicy z pomocą małej kamery. W tym wypadku nie wykonuje się jednak nacięć, a zabieg następuje przez pochwę. Podczas badania można wykonać usunięcie zrostów i wtedy mówi się o histeroskopii operacyjnej.

Ile trwa udrażnianie jajowodów?

Tak jak w przypadku każdego zabiegu jak i operacji nie da się określić dokładnie ile będzie trwać udrażnianie jajowodów. Wszystko zależy od tego co musi zrobić lekarz, a więc w tym wypadku jak dużo jest zrostów lub polipów i w czy jednym jajowodzie czy w obydwu. Laparoskopia może trwać od 30 minut do 90 minut, więc znacznie krócej niż operacje chirurgiczne. Pacjentka wraca następnego dnia do domu. Okres rekonwalescencji trwa od 7 do 14 dni. Ważne jest, aby miejsca w których były nacięcia zagoiły się. Nie trzeba się martwić o blizny – po zabiegu nie będziemy mieć prawie śladu. Powikłania po tym zabiegu także są rzadkością.

Histeroskopia operacyjna trwa z kolei od 20 minut do 40 minut. Kobieta może wyjść ze szpitala nawet już po 4 godzinach od zabiegu. Rekonwalescencja nie jest konieczna, ale do 14 dni po zabiegu może występować krwawienie z macicy.

Ile kosztuje zabieg udrażniania jajowodów?

Udrażnianie jajowodów można wykonać prywatnie lub na NFZ. Jeśli chcemy skorzystać z publicznej służby zdrowia to opłacony mamy zarówno sam zabieg jak i pobyt w szpitalu. Oczywiście trzeba się nastawić, że na zabieg laparoskopii lub histeroskopii operacyjnej trzeba będzie poczekać co najmniej pół roku, a nawet dłużej.

Jeśli zdecydujemy się na zabieg laparoskopii lub histeroskopii prywatnie to cena będzie się różnić w zależności od województwa jak i samej kliniki. Histeroskopia operacyjna jest zabiegiem  tańszym i może kosztować już od 1500 zł. Laparoskopia operacyjna to koszt zaczynający się od 3000 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj