Latem, w czasie beztroskiej zabawy łatwo na chwilę się zapomnieć i nie posmarować kolejny raz bawiących się na plaży dzieci kremem do opalania. Jednak poparzenia słoneczne pojawiają się bardzo szybko na tak delikatnej skórze, dodatkowo opalanie może mieć szkodliwe skutki w przyszłości, dlatego tak ważne jest pamiętanie o niezbędnej ochronie. Jednak co zrobić, gdy u dziecka już pojawi się poparzenie słoneczne?
1. Schładzamy całe ciało dziecka, najlepiej chłodnym prysznicem, przyniesie to ulgę.
2. Jeśli występuje bardzo silny ból w obrębie oparzonej skóry można zastosować leki o działaniu przeciwbólowym, które są dostępne w każdej aptece bez recepty.
3. Sok z aloesu może działać łagodząco na skórę i dodatkowo ją nawilży, przyniesie dziecku ulgę i przyspieszy gojenie oparzeń. Można wykonywać z niego okłady.
4. Naturalny kefir, jogurt naturalny czy zsiadłe mleko (bez cukru) – chłodne okłady, koją i nawilżają, świetnie sprawdzają się w poparzeniach słonecznych.
5. Maść z allantoiną – dostępna w każdej aptece bez recepty, wykazuje właściwości przeciwzapalne i pomaga na poparzenia.
6. Preparaty z D-panthenolem – zmniejszają utratę wody przez naskórek, regenerują uszkodzoną skórę, uelastyczniają i nawilżają. Dostępne są w formie pianki, kremu lub aerozolu.
Zobacz także: Zasady bezpiecznego opalania. Czym jest SPF?
7. Preparaty zawierające ekstrakty propolisowe są polecane z uwagi na fakt, iż przyspieszają gojenie się.
8. Kosmetyki o działaniu chłodzącym przyniosą ulgę rozgrzanej skórze – dostępne w aptekach.
9. Maści sterydowe – Hydrokortyzon – zmniejsza obrzęk i łagodzi uporczywy świąd przy poparzeniach.
10. Wszelkie preparaty z witaminami A oraz E, z uwagi na ich działanie przeciwutleniające.
11. Delikatne powierzchowne poparzenia wymagają troski i odpowiedniej pielęgnacji domowej, nie ma wówczas konieczności pokazywania zmian lekarzowi.
12. Jeśli skóra jest bardzo mocno zaczerwieniona, dziecko uskarża się na silne pieczenie, utrzymuje się podwyższona temperatura ciała, pojawiają się bąble oraz pęcherze, z których wycieka treść surowicza, samopoczucie dziecka jest znacznie pogorszone, występują silne dolegliwości bólowe, które nie znikają po podaniu leków przeciwbólowych bez recepty, czy nudności konieczne może okazać się pokazanie zmian na skórze dziecka lekarzowi, który zleci dalsze postępowanie.
Czytaj również: Domowe sposoby na oparzenia