fot. elements.envato.com

Układ nerwowy człowieka jest zbiorem aktywnych komórek, które sterują całym organizmem. Jego nadzwyczajną funkcją jest wykrycie zagrożenia i natychmiastowa reakcja na nie.

Budowa układu nerwowego człowieka

Biorąc pod uwagę budowę wyróżniamy: ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy.

Ośrodkowy układ nerwowy człowieka składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego. Rdzeń kręgowy tworzy istota szara i biała (szara, w przekroju poprzecznym przyjmuje kształt litery H i otoczona jest istotą białą). W rdzeniu kręgowym znajdują się drogi nerwowe przewodzące impulsy z mózgowia oraz do mózgowia (istota biała). Istota szara stanowi ośrodek odruchów bezwarunkowych. Mózgowie dzieli się na kresomózgowie, międzymózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie, obejmujące móżdżek i rdzeń przedłużony.

Układ nerwowy
Układ nerwowy (fot. Shutterstock)

Czynności odruchowe, które warunkuje układ nerwowy człowieka to: oddychanie, krążenie krwi, połykanie, ssanie, wymioty – regulują one ośrodki nerwowe zawarte w rdzeniu kręgowym. Za zachowanie równowagi, kontrolę postawy ciała, koordynację ruchową i napięcie mięśni odpowiada móżdżek. Zbudowany jest z dwóch połączonych ze sobą półkul o pofałdowanej powierzchni, pokrytych korą móżdżku. Ośrodki niektórych reakcji wzrokowych i słuchowych zawiera śródmózgowie. Międzymózgowie składa się z wzgórza i podwzgórza. Połączone jest z przysadką mózgową i szyszynką. Znajdują się w nim ośrodki czynności płciowych, agresji, ucieczki oraz ośrodki regulujące stałość środowiska wewnętrznego organizmu. Kresomózgowie tworzy półkule mózgowe. Kora mózgowa kontroluje wszystkie funkcje organizmu, odbiera informacje z narządów zmysłu, kojarzy je i wysyła polecenia do mięśni i gruczołów. Dodatkowo gromadzi informacje – jest podłożem myślenia abstrakcyjnego i świadomości.

Obwodowy układ nerwowy człowieka tworzą zwoje nerwowe, nerwy czaszkowe i rdzeniowe. Nerwy tworzą wiązki aksonów, które pochodzą z neuronów, których ciała znajdują się w mózgowiu, rdzeniu kręgowym lub w zwojach położonych poza obrębem centralnego układu nerwowego. Nerw może być czuciowy, ruchowy lub czuciowo – ruchowy w zależności od tego, jakie bodźce przewodzą aksony.

Układ nerwowy człowieka i jego funkcje

Ze względu na funkcje układ nerwowy dzielimy na somatyczny i autonomiczny. Somatyczny układ nerwowy człowieka jest odpowiedzialny za kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i zarządza on czynnościami mięśni szkieletowych oraz gruczołów i mięśni skórnych. Od woli zależna jest większość czynności, którymi kieruje.

Funkcją narządów wewnętrznych, mięśni gładkich i gruczołów kieruje autonomiczny układ nerwowy. Działa on niezależnie od naszej woli. Podzielony jest na część współczulną i przywspółczulną, które działają wzajemnie przeciwstawnie. Układ współczulny wyrównuje zaburzenia homeostazy oraz umożliwia podjęcie przez organizm wysiłku fizycznego. Pobudza i relaksuje organizm. Pobudzenie objawia się rozszerzonymi źrenicami, zahamowaniem czynności trawiennych, rozszerzeniem oskrzeli, zwężeniem tętnic, wzrostem stężenia glukozy we krwi oraz nasileniem procesów katabolicznych, zwiększeniem koncentracji. W stanie relaksacji organizmu uaktywnia się układ przywspółczulny. Wzmaga procesy trawienne, rozszerza naczynia krwionośne, zwęża źrenice, zwalnia akcję serca, nasila procesy anaboliczne.

Dowiedz się jak funkcjonuje wegetatywny układ nerwowy >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj