Gdy zauważysz w swym ciele kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Kleszcz w swojej ślinie ma bardzo dużo drobnoustrojów, które mogą wyrządzić sporą krzywdę dla organizmu. Jak usunąć kleszcza sprawnie i szybko? Przeczytaj.
Pamiętaj, że kleszcza nie wolno wyjmować z ciała gołymi rękami, ponieważ może to przyczynić się do zakażenia jakąś chorobą. Dlatego zrób to pęsetą.
Jak usunąć kleszcza – wyrywanie kleszcza
Weź pęsetę do ręki. Następnie zbliż ją do kleszcza, delikatnie złap go i usuń bardzo szybkim i zdecydowanym ruchem. Nigdy nie zaciskaj pęsety na kleszczu, gdyż przez takie działanie możesz wprowadzić substancje z ciała kleszcza do swojego organizmu. A tego właśnie chcemy uniknąć.
Wykręcanie kleszcza
Kleszcze najczęściej wkręcają się w prawo. Złap go więc lekko pęsetą i próbuj delikatnie wykręcić w lewą stronę. Generalnie reguła jest taka, że wykręcamy go w odwrotnym kierunku, niż się sam wkręcił. Upewnij się, że cały kleszcz został wyciągnięty z twojego ciała. Jeżeli została główka to wykręć ją w ten sam sposób.
Jeżeli już go wyrwałeś lub wykręciłeś zdezynfekuj ranę wodą utlenioną lub spirytusem, Z pęsetą zrób to samo. Po wyjęciu kleszcza pamiętaj, aby obserwować to miejsce na ciele (nawet przez kilka tygodni). Jeżeli zauważyłeś jakąś dziwną wysypkę lub zaczerwienie, czy inne niepokojące objawy należy się zgłosić niezwłocznie do lekarza. Kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczną chorobę, jaką jest borelioza. Należy wiec być ostrożnym.
Gdy wyciągniesz już całego kleszcza pamiętaj o tym, żeby go nie wyrzucać tak po prostu, gdyż ma on bardzo dużą zdolność przetrwania w różnych warunkach – przeżyje nawet bez tlenu! Dlatego upewnij się, że został zmiażdżony, lub najlepiej spal go.
Czytaj także:
Karta do usuwania kleszcze
W aptekach są również do kupienia karty do usuwania kleszczy. Są podobne do karty kredytowej więc możesz mieć ją zawsze przy sobie i użyć w razie konieczności. Karty są bardziej uniwersalne od pęsety, bo mają po bokach różne otwory do wyrywania kleszczy (usunie nawet te najmniejsze, których pęseta nie łapie).
Aby usunąć kleszcza za pomocą karty musisz wsunąć tułów kleszcza w odpowiedniej wielkości wcięcie i pociągnąć w górę. Dzięki użyciu karty jest duże prawdopodobieństwo, że wyciągniesz go w całości.
I pamiętaj przy wyciąganiu kleszcza o podstawowych zasadach. Nieprzestrzeganie chociażby jednej z nich spowoduje dławienie się kleszcza i wprowadzenie śliny pod skórę. Pamiętaj więc, aby:
- nie wyciągać go gołymi rękami, żeby uniknąć zakażenia;
- nie wyciskać kleszcza pod żadnym pozorem;
- nie przypalać go;
- nie smarować miejsca, które zostało ugryzione przez kleszcza olejami, środkami dezynfekującymi czy też benzyną.
Zobacz także: Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu?