Samo złamanie jest bardzo nieprzyjemne, bolesne i wymaga długiego procesu rekonwalescencji, a sprawę dodatkowo pogarsza obrzęk, który pojawia się po złamaniu lub zdjęciu gipsu czy innego rodzaju usztywnienia. Dowiedz się jak długo może się utrzymywać opuchlizna po złamaniu i co zrobić, aby skrócić ten czas.
Dlaczego po złamaniu pojawia się opuchlizna?
Pojawienie się opuchlizny po złamaniu jest całkowicie normalne i jeśli taki stan nie utrzymuje się zbyt długo oraz nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy, nie ma się czym martwić. Opuchlizna jest spowodowana zaleganiem zastoiny w obszarach, w których wystąpiło złamanie. Wynika to głównie z tego, że podczas leczenia złamania, kończyna lub inny obszar ciała zostaje unieruchomiony na dłuższy czas, przez co zmniejszają się przepływy płynów biologicznych w uszkodzonej części ciała. Dodatkowo w obszarze złamania dochodzi do stanów zapalnych, przez co nasz organizm musi się bronić i w związku z tym pojawia się opuchlizna.
Ile może utrzymywać się opuchlizna po złamaniu?
Kwestia gojenia się ran, ale również złamań i innych urazów, jest bardzo indywidualna. W związku z tym niestety nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile utrzyma się opuchlizna po złamaniu. W niektórych przypadkach opuchlizna znika dość szybko, na przykład po kilku tygodniach, a czasami może się utrzymywać nawet do kilku miesięcy po wystąpieniu złamania. Zazwyczaj gorzej goją się złamania, przy których konieczne było założenie tak zwanego zespolenia. Blaszki, śruby czy druty, które zakłada się w celu stabilizacji złamanych kości wiążą się z ingerencją wewnątrz ciała, a każda operacja wpływa na wydłużenie okresu rekonwalescencji oraz zwiększenie opuchlizny. Dodatkowo po zespoleniu, z powodu uszkodzenia tkanek miękkich, pojawiają się krwiaki, które mogą się utrzymywać przez długi czas, nawet do kilkudziesięciu miesięcy po operacji. Obrzęk po operacyjnym leczeniu złamań może utrzymywać się nawet przez rok. Poza tym obrzęki z reguły utrzymują się dłużej w obrębie kończyn dolnych niż górnych. Długość okresu, w którym będzie się utrzymywała opuchlizna zależy również od długości noszenia gipsu i tego, czy leczenie przebiegało prawidłowo. Co więcej, opuchlizna może wystąpić nawet kilka lat po złamaniu, na przykład jeśli kończyna zostanie zbytnio sforsowana i nadwyrężona.
Co zrobić żeby opuchlizna szybciej zniknęła?
Żeby szybko uporać się z opuchlizną i bólem związanym ze złamaniem, najlepiej wybrać się do fizjoterapeuty, który określi czym jest spowodowany obrzęk i jak należy z nim walczyć. Rekonwalescencji powinna towarzyszyć odpowiednio dobrana rehabilitacja, dzięki której przywrócona zostanie ruchomość kończyny lub innej części ciała. Dodatkowo fizjoterapeuta przeprowadzi lub zleci masaże i drenaże, które przyspieszą powrót przepływu płynów w uszkodzonej części ciała. Ulgę przyniosą także zimne okłady oraz stosowanie specjalnych preparatów. Najbardziej skuteczne będą w tym przypadku maści na bazie kasztanowca lub arniki. Mają one za zadanie usuwanie obrzęków. W procesie leczenia często stosowane są także środki zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne. Poza tym specjaliści odradzają noszenie ciasnej odzieży, w tym skarpetek uciskowych. Zbyt opięte ubrania nie będą pozwały na swobodę ruchów i uniemożliwią prawidłowe krążenie. Należy również unikać nadwyrężania złamanej części ciała i zbytniego wysiłku, zwłaszcza jeśli panują upały. Trzeba jednak pamiętać, że procesu leczenia po złamaniu nie można znacząco przyspieszyć. Aby skutecznie pozbyć się obrzęków i wrócić do sprawności sprzed złamania bardzo ważna jest cierpliwość oraz systematyczność stosowania maści oraz rehabilitacji.