fot. elements.envato.com

Wszystkie kobiety, pragnące cieszyć się urokiem macierzyństwa, chcą, aby ich poród przebiegł szybko a najlepiej bezboleśnie. Wydaje się to jednak niemożliwe w przypadku porodu naturalnego. Podpowiemy, jak ten można złagodzić ból porodowy w sposób niefarmakologiczny.

Skuteczne sposoby na ból porodowy

Niektóre kobiety silniej odczuwają bóle podczas porodu, a niektóre z nich słabiej. Warto wiedzieć, że mogą coś zadziałać, tak, aby bóle te załagodzić. Są różne, niefarmakologiczne sposoby na ograniczenie lub załagodzenie bóli, w zależności od potrzeby.

Kobiety mają możliwość wybrania sposobu znieczulenia. Nie muszą zawsze decydować się na tabletki lub znieczulenie zewnątrzoponowe, które mogą też mieć swoje skutki uboczne. Niestety, pomimo rosnącej popularności metod niefarmakologicznych, tylko niewielka ilość szpitali je stosuje. Warto zatem wybrać szpital, który daje kobiecie wiele możliwości i wsparcie niefarmakologiczne.

Masaż na ból porodowy

Masaż przez osobę towarzyszącą rozluźnia i uspokaja mięśnie, które są miejscem gromadzenia się napięcia. Taki masaż powinien być wykonywany poprzez wykonywanie dużych kręgów dłońmi oraz kciukami na części lędźwiowo-krzyżowej ciała ciężarnej, tj. na dolnej części jej pleców. Warto przez porodem udać się do szkoły rodzenia, w której można nauczyć się właściwych i dobrych dla rodzącej, metod masażu.

Mimo, iż masaż faktycznie pomaga dużej liczbie kobiet rodzących, to niektóre z nich niestety źle reagują na jakikolwiek dotyk w trakcie porodu. Należy to zaakceptować i wybrać inny sposób na uśmierzenie bólu.

Ból porodowy – kojąca moc wody

Wiele szpitali wyposaża sale porodowe w wanny, z których kobiety mogą korzystać podczas pierwszego etapu porodu, czyli podczas rozpoczynających się i trwających w bólu skurczy. Woda w takiej wannie powinna być ciepła, ale nie powinna mieć temperatury wyższej niż temperatura ciała. Kobieta może położyć się w wannie z wodą wtedy, gdy rozwarcie szyjki dojdzie do ok 4-5 centymetrów.

Woda sprawia, że mięśnie ciężarnej rozluźniają się. Dzięki temu kobieta czuje się spokojniejsza i bardziej zrelaksowana, a ból jest mniej odczuwalny.

Woda powoduje również poprawę krążenia krwi kobiety ciężarnej, dotlenienie dziecka, łożyska oraz mięśni, ale również przyspieszenie akcji porodowej.

W przypadku, kiedy nie ma w szpitalu dostępu do wanny, kobieta może skorzystać z prysznica, używając wtedy do rozluźnienia mięśni strumienia letniej wody. To także może poprawić krążenie krwi i uśmierzyć ból.

Ból porodowy – inne metody

  1. Sposób oddychania. Oddychanie ciężarnej także może złagodzić ból podczas skurczów. Są kobiety, które potwierdzają, że skupienie uwagi na właściwym podczas skurczów oddychaniu, powoduje mniejsze odczuwanie bólu. Technik oddechowych kobieta uczy się wcześniej podczas spotkań w szkole rodzenia.
  2. Wydawanie dźwięków. Jęki czy krzyki również pomagają rozluźnić mięśnie ciężarnej oraz uwalniają napięcie.
  3. Okłady. Stosowanie okładów na dolną część brzucha rozluźnia mięśnie i łagodzi ból. Za taki okład mogą posłużyć ciepłe ręczniki, kompresy żelowe, a także woreczki z lodem. Okłady mogą być zarówno ciepłe jak i zimne – najlepiej stosować je naprzemiennie.
  4. Słuchanie muzyki, czyli muzykoterapia. Muzyka uspokaja oraz koi. Na pewno nie uśmierzy bólu, ale może pomóc rozluźnić się ciężarnej i poprawić jej nastrój.

Sprawdź także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj