Zakażenie dolnych dróg moczowych (ZUM), to przypadłość doświadczana przynajmniej raz w życiu przez aż 40-50% kobiet i 12% mężczyzn. Schorzenia powodują silny dyskomfort i skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak im zabiegać i jak sobie radzić, gdy się pojawią.
Szczególnie narażone na zakażenie dolnych dróg moczowych są kobiety. Wynika to z ich budowy anatomicznej. Okres nasilenia zapadalności na tego typu infekcje u pań na czas rozpoczęcia pożycia seksualnego oraz wiek starczy. Najbardziej charakterystyczną chorobą dróg moczowych jest bezobjawowy bakteriomocz, a najbardziej poważną – odmiedniczkowe zapalenie nerek, któremu towarzyszą wysoka temperatura, dreszcze, bóle nerek, bakteriemia. Te dolegliwości mogą doprowadzić do wstrząsu septycznego, a nawet śmierci. Nigdy nie warto więc lekceważyć dolegliwości ze strony układu moczowego.
Jak dochodzi do zakażenia dolnych dróg moczowych?
Zakażenia układu moczowego pojawiają się zazwyczaj na drodze wstępującej. Oznacza to, że źródłem infekcji są czynniki zewnętrzne. Czasami zdarza się także, że zakażenie ma pochodzenie krwiopochodne. Anatomia kobiet sprzyja przenoszeniu drobnoustrojów bytujących w okolicach odbytu do pochwy, dlatego jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia dolnych dróg moczowych u pań jest zainfekowanie narządów pałeczką jelitową Escherichia coli oraz Proteus mirabilis. Źródłem infekcji mogą być także bakterie Gram dodatnie – enterokoki. Ponadto do zakażeń dochodzi u kobiet aktywnych seksualnie. Aż 20% pań współżyjących regularnie boryka się z problemem zapalenia dróg moczowych wywołanego bakterią Staphylococcus saprophyticus, która pochodzi ze skóry.
Najczęściej występujące rodzaje zakażeń układu moczowego
Zakażenia dolnych dróg moczowych kojarzymy przede wszystkim z często występującym zapaleniem pęcherza. Warto jednak wiedzieć, że lista infekcji w drogach moczowych jest znacznie dłuższa. Do częstych schorzeń ZUM należą, m.in.:
1. Ostre, niepowikłane zakażenie dolnych dróg moczowych objawiające się parciem naglącym, częstomoczem, bólem w okolicy nadłonowej, brakiem wspomnianych objawów przed czterema tygodniami;
2. Ostre, niepowikłane odmieniczkowe zapalenie nerek objawiające się gorączką, dreszczami, bólem okolicy lędźwiowej;
3. Powikłane zakażenie układu moczowego;
4. Bezobjawowy bakteriomocz;
5. Nawracające zapalenie układu moczowego objawiające się wystąpieniem co najmniej dwóch epizodów niepowikłanego zakażenia dróg moczowych potwierdzonego posiewami w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
Leczenie i profilaktyka infekcji dolnych dróg moczowych
Mimo że u 50-70% kobiet nie będących w ciąży niepowikładne ostre zakażenia układu moczowego ustępują samoistnie, warto zgłosić się do specjalisty i podjąć właściwe leczenie. Powikłania chorób ZUM mogą być bowiem niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentki. Terapia zakażeń układu moczowego jest oparta w pierwszej kolejności na lekach z grupy fluorochinolonów. Do leczenia włącza się także trimetoprim-sulfametoksazol. Wszystkie preparaty stosuje się przez kilka dni od stwierdzenia infekcji. Jedynie nitrofuratonina wymaga przyjmowania przez czas dłuższy niż siedem dni, ponieważ w terapii krótkotrwałej wykazuje niską skuteczność.
Zdarza się, że w przypadku ostrych stanów zapalnych układu moczowego konieczne jest włączenie do leczenia antybiotyków, choć najnowsze obserwacje lekarzy wykazują, że antybiotyki b-laktamowe są mniej skuteczne od nitrofurantoiny i trimetoprimu. Specjaliści zalecają uzupełnienie terapii farmakologicznej domowymi metodami walki z ZUM. W czasie infekcji warto włączyć do diety potrawy zawierające świeżą żurawinę. Dobrym pomysłem jest także picie herbatek z tej rośliny. Ponadto w leczeniu zakażenia dolnych dróg moczowych mogą pomóc także preparaty zawierające żurawinę. Ich zadaniem jest optymalizacja pH moczu. Badania kliniczne wykazały, że żurawina wykazuje właściwości adhezyjne, tzn. uniemożliwia drobnoustrojom przyklejanie się do nabłonka wyściełającego drogi moczowe, przez co zapobiega rozwojowi i nawrotom infekcji. Sprawdź, co jeszcze pomoże na zakażenie dolnych dróg moczowych na stronie http://neofuragina.pl/baza-wiedzy/to-choroba-nie-lekcewaz.html.
Zakażenie dolnych dróg moczowych – profilaktyka
Profilaktyka zakażeń dolnych dróg moczowych powinna opierać się na właściwie zbilansowanej diecie, która wzmacnia cały organizm i chroni go przed infekcjami. W jadłospisie nie powinno brakować produktów z żurawiną (herbatki, niskosłodzone konfitury etc.). Pomocne będą także inne składniki bogate w witaminę C. Profilaktyka ZUM to jednak nie tylko odpowiednia dieta. To przede wszystkim właściwa higiena. Częste zmienianie bielizny, stosowanie delikatnych płynów do higieny intymnej i unikanie wychładzania narządów układu moczowego (np. zmienianie stroju kąpielowego na suche ubranie bezpośrednio po wyjściu z morza czy jeziora) to dobry sposób na uniknięcie przykrych dolegliwości.
Zakażenie dolnych dróg moczowych to schorzenie, na które szczególnie narażone są kobiety, co wynika z ich budowy anatomicznej. Choć infekcja jest trudna do uniknięcia, warto zadbać o profilaktykę, która wzmocni narządy układu moczowego. Silny i odporny organizm szybciej poradzi sobie z chorobą i nie pozwoli na jej nawroty, a z to z pewnością przełoży się na komfort życia.
Źródła:
- http://www.czytelniamedyczna.pl/4830,zakazenia-drlg-moczowych.html
- http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2339
- http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/uklmoczowyinternet.pdf