Nowotwór krtani pomimo tego, że nie należy do najczęściej występujących chorób nowotworowych w Polsce, zasługuje na miano jednego z groźniejszych, zwłaszcza dla osób  uzależnionych od palenia tytoniu. Nowotwór ten jest najczęstszy jeżeli chodzi o miejsce występowania w okolicach głowy oraz szyi. Według statystyk z ostatnich lat, rak krtani i gardła występuje zdecydowanie częściej u mężczyzn i stanowi około 4% wszystkich męskich nowotworów. U płci przeciwnej sytuacja wygląda znacznie lepiej, ponieważ ten rodzaj nowotworu stanowi tylko 0,5% wszystkich chorób nowotworowych diagnozowanych u kobiet. Rak ten jest o tyle groźny, że nie zawsze objawia się w taki sposób, że chory decyduje się na wizytę u lekarza. Chodzi tutaj przede wszystkim o górne piętro krtani, które jest dotykane przez nowotwory o niskim stopniu zróżnicowania. Spoglądając na statystyki dotyczące zachorowalności na poszczególne rodzaje nowotworów gardła to zdecydowanie – bo w ponad 90% – króluje rak płaskonabłonkowy, pozostałe 10% to jego brodawczakowata odmiana. Warto również dodać, że nowotwory gardła i krtani są najczęściej diagnozowane u chorych w wieku od 40 do 50 lat.

Rak gardła chorobą palaczy?

Nie od dzisiaj wiadomo, że palenie wyrobów tytoniowych ma tragiczny wpływ nie tylko na płuca, ale również na stan całych dróg oddechowych – zwłaszcza gardła i krtani. Jest to oczywiście poparte wieloma badaniami, które za najważniejszy czynnik etiologiczny uznają właśnie palenie papierosów. Wracając do omawianych wcześniej typów nowotworów to palacze najczęściej dotknięci są rakiem płaskonabłonkowym. Nabłonek ten w kontakcie z dymem papierosowym ulega metaplazji płaskonabłonkowej, co w dalszej kolejności prowadzi do jej przerostu i dysplazji. Dysplazja dużego stopnia zaliczana jest do zmian przedrakowych przekształcających się bezpośrednio w  nowotwór. Jest ona niebezpieczna ze względu na brak specyficznych oznak, co bardzo często jest lekceważone przez osoby nią dotknięte. Oprócz palenia, nowotwór krtani oraz gardła może być też spowodowany nadmiernym spożywaniem wysokoprocentowego alkoholu oraz oddychanie przez długi czas skażonym chemicznie powietrzem. Dotyczy to osób pracujących np. w fabrykach farb, rozpuszczalników, klejów itd.

Rodzaje nowotworów gardła oraz krtani

Ze względu na miejsce wystąpienia oraz objawy, nowotwory gardła dzielą się na te związane z głośnią, krtanią i okolicą nagłośniową, a także podgłośniową. Rak głośni jest najczęściej występującym rodzajem nowotworu tej części ciała i stanowi ponad połowę wszystkich zachorowań. Ze względu na powolne tempo wzrostu oraz niskie prawdopodobieństwo przerzutów do węzłów chłonnych w pierwszych fazach rozrostu nowotworu jest on dosyć łagodną formą raka krtani. Kolejnym jest rak okolicy nagłośniowej, który w przeciwieństwie do raka głośni rośnie szybko i równie szybko daje przerzuty do węzłów chłonnych. Ostatnim jest nowotwór w okolicach podgłośni. Występuje on najrzadziej i przez długi okres, w którym wzrasta nie daje żadnych charakterystycznych objawów.

Warto wiedzieć: Szczekający kaszel – rozpoznaj groźny objaw u dziecka

Nowotwór krtani: objawy

W zależności od rodzaju nowotworu może on dawać różnego rodzaju objawy. Pierwszym i najbardziej ogólnym jest przewlekła chrypa, które nie ustępuje nawet po intensywnym leczeniu metodami tradycyjnymi. W przypadku raka głośni wczesnym objawem jest zmiana głosu i jej barwy. W dalszej fazie rozwoju guza pojawia się również świst krtaniowy i lekkie duszności. Rak okolicy nagłośniowej objawia się uczuciem suchości i zawadzania w gardle. Trzeba jednak pamiętać, że objawy te pojawiają się dopiero w późniejszych fazach rozwoju raka. Tak samo jest również z rakiem podgłośni, który bardzo długo nie manifestuje swojej obecności. Dopiero po pewnym czasie chorzy skarżą się na duszności oraz krwioplucie.

Literatura:
1. Pod red. M Krzakowski, A. Kawecki, Nowotwory złośliwe TOM I, Lublin 2012. Pod red. W. Szyfter, Nowotwory w otorynolaryngologii, Poznań 2012.
2. Marcin Śniadecki “Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj