Nie jest niczym obcym, że zielone warzywa należą do jednych z najbogatszych źródeł mikro oraz makroelementów niezbędnych w codziennej diecie każdego człowieka. Do warzywa takich zaliczyć można jarmuż, brukselkę, kapustę czy szpinak. To właśnie ten ostatni wykazuje szereg szczególnych cech leczniczych oraz odżywczych. Szpinak warzywy, bo taką oficjalną nazwę mu nadano, jest gatunkiem rośliny jednorocznej z rodziny szarłatowatych. Jest to bardzo popularna roślina uprawna, która w dzisiejszych czasach znana jest praktycznie w każdym zakątku świata.

Jeżeli chodzi o pochodzenie szpinaku to prawdopodobnie pierwotnie występował w południowo-zachodniej Azji, skąd wywędrował następnie na Bliski Wschód oraz do Europy. W dalszych latach prawdopodobnie drogą morską trafił do Ameryki Północnej. W Polsce warzywo to jest uprawiane przynajmniej od połowy lub końca XVII wieku. Szpinak wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, które są podyktowane jego składem obfitującym w różnego rodzaju pierwiastki, witaminy oraz przeciwutleniacze. Co warto zatem wiedzieć o tym popularnym warzywie uprawnym i kto w szczególności powinien umieścić go w swojej codziennej diecie?

Szpinak skład

Szpinak jest warzywem, które doceniane jest od setek lat nie tylko ze względu na jego unikalny smak, ale również za właściwości lecznicze. Posiada on bowiem wiele cennych składników, bez których normalne funkcjonowanie wielu narządów w ludzkim ciele byłoby niemożliwe lub utrudnione. 100 gram surowego szpinaku to wartość energetyczna bliska 20 kcal. Tak niska ilość kalorii powoduje, że warzywo to może być bez obaw spożywane przez osoby odchudzające się. Ta sama ilość surowego szpinaku zawiera również około 3 gram białka, 3.63 gram węglowodanów, 0.4 gram tłuszczu oraz 2.7 gram błonnika. Ta sama ilość warzywa dostarcza 49 mg fosforu, 99 mg wapnia, około 80 mg magnezu, 558 mg potasu, 79 mg sodu, a także około 3 mg żelaza. Jeżeli chodzi natomiast o witaminy to w 100 gramach szpinaku znajduje się 28 mg witaminy C, 0.47 mg witaminy A, około 0.49 mg witaminy K, 0.195 mg witaminy B6, 0.189 mg ryboflawiny, 0.73 mg niacyny oraz 0.08 mg tiaminy.

Szpinak na krew

Szpinak jest bogatym źródłem takich minerałów jak potas, magnez czy wapń. Wszystkie te pierwiastki bardzo pozytywnie wpływają na pracę serca, kondycję naczyń krwionośnych oraz na samą krew. Potas odpowiedzialny jest za regulację ciśnienia krwi oraz utrzymywaniu go na stałym poziomie, a także za redukcję nadmiaru sodu w organizmie. Wapń natomiast jest pierwiastkiem, który wpływa na prawidłowe skurcze mięśni – w tym mięśnia sercowego.  Podobną rolę odgrywa również magnez. Warto również wspomnieć, że regularne spożywanie szpinaku może obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Jest tak za sprawą występującego w nim błonnika, który zbawiennie wpływa również na kondycję i pracę układu pokarmowego. Szpinak zawiera również żelazo, którego brak objawia się ogólnym osłabieniem oraz anemią.

Szpinak na nowotwory

Wiele badań prowadzonych przez niezależne zespoły badawcze z całego świata potwierdziło, że liście szpinaku są bogatym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy biorących czynny udział w zapobieganiu różnego rodzaju nowotworom.  Główną rolę odgrywa tutaj luteina, β-karoten oraz witamina C. Warto również wspomnieć, że pierwszy z wymienionych przeciwutleniaczy pozytywnie wpływa na narząd wzroku poprawiając widzenie oraz chroniąc oczy przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

Szpinak przeciwwskazania

Ze względu na wysoką zawartość kwasu szczawiowego warzywo to nie powinno być spożywane w większych ilościach. Warto również pamiętać, że szpinak nie jest mile widziany w diecie osób borykających się z problemami reumatyzmu, dny moczanowej, kamicy nerkowej czy nadkwaśności.

Zobacz także: Oliwa z oliwek – wartości odżywcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj