objawy tężca

Tężec jest groźną chorobą, mogącą prowadzić nawet do śmierci. Na jej wystąpienie narażone są zarówno dzieci jak i dorośli czy zwierzęta. Nie jest to jednak choroba zaraźliwa. Do zakażenia dochodzi w warunkach beztlenowych, które pojawiają się najczęściej w obrębie głębokich ran.

Objawy tężca u dzieci

Symptomy, które sugerują rozwój tężca są takie same niezależnie od wieku. To, że u naszego dziecka doszło do zakażenia może sugerować:

  • Ból, sztywność oraz skurcze mięśni pojawiające się w okolicy zranienia (postać miejscowa) – są to objawy które mogą utrzymywać się nawet przez okres kilku tygodni. W niektórych przypadkach ustępują samoistnie lub stanowią poprzedzenie dla objawów tężca uogólnionego.
  • Rozdrażnienie, bóle głowy, odczuwanie napięcia w obrębie różnych grup mięśniowych, mrowienie i drętwienie w okolicy zranienia, szczękościsk – wywołany przez skurcz mięśni twarzy, powoduje on pojawienie się charakterystycznego uśmiechu nazywanego uśmiechem sardonicznym (tężec uogólniony).
  • Sztywność karku, skurcze mięśni grzbietu, które wywołują odgięcie ciała ku tyłowi, problemy z przełykaniem, uszkodzenie układów mięśniowego oraz nerwowego może skutkować wystąpieniem drgawek, przy silnych skurczach może dojść nawet do złamania kręgosłupa, uszkodzeń języka i wylewów do mięśni (tężec uogólniony).
  • Porażenie nerwów w okolicy twarzy oraz głowy (tężec mózgowy).

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię