Potworniak to jeden z najdziwniejszych nowotworów. To rodzaj guza, który pojawia się najczęściej w jądrach oraz jajnikach głównie u dzieci oraz nastolatków (1. i 2. dekada życia). Jednak to nie ten fakt, że atakuje głównie dzieci zadecydował o jego nazwie – najdziwniejsze jest to, że powstaje z tkanek zarodkowych i może składać się z elementów takich jak włosy, części narządów czy zęby. Jakie są przyczyny, objawy i jak można leczyć potworniaka?
Przyczyny powstawania potworniaka
Potworniak wciąż pozostaje tajemnicą dla lekarzy. Nie do końca wiadomo dlaczego powstaje. Zaobserwowano, że są dwa takie okresy kiedy najczęściej pojawia się ten guz. Pierwszy to wiek do 3 roku życia (nawet jeszcze w brzuchu matki) i najczęściej są to guzy krzyżowo – ogonowe lub guzy jądra. Potworniak ma także szczególną tendencję do pojawiania się po 12 roku życia i najczęściej lokalizuje się on w jajnikach. Może jednak pojawić się także u dorosłej osoby. Potworniak czasem może pojawić się też w innych częściach ciała, m.in.: w kręgosłupie, śródpiersiu, pęcherzu, wątrobie.
Guz ten określany jest często jako komórki lub tkanki zbłąkane. Powstaje z komórek zarodkowych, które nadmiernie się rozrastają i różnicują się w tzw. listki zarodkowe, z których w normalnej sytuacji powstają określone tkanki w życiu płodowym, tworząc następnie narządy organizmu w określonych miejscach i mających daną rolę. W sytuacji potworniaka te tkanki są zupełnie pomieszane i łączą się w całość tworząc właśnie guza. Z powodu właśnie tego pomieszania, określa się je jako zbłąkane, co prowadzi również do ich mutacji.
Rozróżnia się dwa rodzaje potworniaka:
- potworniak dojrzały – to guz zazwyczaj niezłośliwy, łagodny; w jego wnętrzu często znajdują się włosy, chrząstki, fragmenty różnych narządów
- potworniak niedojrzały – jest złośliwy; nie zawiera tak wykształconych tkanek jak dojrzały, szybko rośnie i daje przerzuty
Zobacz także: Policystyczne jajniki – przyczyny, objawy i leczenie
Objawy
Na początku potworniak może nie dawać żadnych objawów, aż do czasu gdy osiągnie większy rozmiar. Wtedy w przypadku guza jajnika można czuć m.in. ból pleców, ból podbrzusza, mogą wystąpić nudności, zgaga, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania. Często są to objawy towarzyszące dojrzałej (łagodnej) formie guza jajnika. Z kolei potworniak w jądrze może powodować uczucie ciężkości w mosznie, obrzęk jąder, stwardnienie moszny. Poza tym guzek można wyczuć.
Potworniak niedojrzały (złośliwy) jajnika może dawać objawy nadczynności tarczycy, ponieważ często jest stworzony z tkanek tarczycy i formuje tzw. wole jajnikowe. Ponadto potworniak może też powodować wytwarzanie gonadotropinę kosmówkową, która jest charakterystyczna dla kobiet w ciąży. Z tego powodu można uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego, który jest oczywiście fałszywy.
Leczenie
Jeśli wyczujemy jakiś guzek u naszego dziecka lub u siebie, to należy natychmiast udać się do lekarza. Lekarz wykona badanie fizykalne i zleci USG. Po stwierdzeniu guza konieczne będzie badanie histopatologiczne.
Jeśli stwierdzony zostanie potworniak dojrzały to lekarz najczęściej zleci jego usunięcie. Nic więcej nie trzeba w takim wypadku robić.
Stwierdzenie potworniaka niedojrzałego (złośliwego) także powoduje konieczność usunięcia. Lekarz może to zrobić chirurgicznie lub laparoskopowo. Oprócz tego zlecona będzie zazwyczaj chemioterapia lub radioterapia. Rokowania są na ogół dobre, ale jest to zależne od wielkości guza i jego lokalizacji.
Zobacz także: USG moszny – opis i przebieg badania