Omdlenie to chwilowa, ustępująca po krótkim czasie utrata przytomności, na koniec której pacjent sam odzyskuje przytomność. Dzieci są nimi równie silnie zagrożone co osoby dorosłe. Najpowszechniej kojarzymy je z niezwykle upalnymi, letnimi dniami, jednak do wystąpienia omdlenia mogą przyczynić się również inne czynniki takie jak przebywanie w dusznym i zatłoczonym pomieszczeniu, gdzie przez dłuższy czas pozostajemy w pozycji stojącej. Powszechnymi miejscami dla przypadków omdleń są więc rozmaite środki komunikacji miejskiej czy kościoły, jak również inne duże skupiska ludzi.

Dlaczego u dziecka może dojść do omdlenia?

Istnieje wiele przyczyn pojawiania się omdleń, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Najważniejsze jest jednak to, iż stanowią one konsekwencję chwilowej przerwy w dostarczaniu tlenu do mózgu, czyli są skutkiem niewielkiego niedotlenienia. Każdy przypadek omdlenia u małego dziecka wymaga przeprowadzenia diagnostyki medycznej i stwierdzenia jego przyczyny.

Powód takiego epizodu może być dość prozaiczny, przykładowo wywołany silnym stresem, dużym napięciem emocjonalnym, np. panicznym strachem, staniem przez dłuższy czas w dusznym pomieszczeniu, gwałtownym pojawieniem się silnego bólu, bardzo szybkim wstaniem z pozycji leżącej lub siedzącej, chorobami serca lub układu krążenia, stosowanymi przewlekle lekami, hipowolemią, czyli zbyt niską objętością krwi w naczyniach, która może zostać wywołana przez odwodnienie lub krwotok.

Co robić w takiej sytuacji?

Pierwsza pomoc w wypadku omdlenia dziecka jest bardzo ważna. Jednocześnie postępowanie nie jest skomplikowane i może przeprowadzić je każdy, nawet osoba nieposiadająca wiedzy i doświadczenia medycznego. Rodzic tym bardziej powinien wiedzieć jak postąpić.

  1. Jeśli do omdlenia doszło w dusznym, ciasnym i pełnym ludzi miejscu, najlepszym rozwiązaniem i pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest wyniesienie dziecka na zewnątrz. W sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie ma takiej możliwości, konieczne jest zapewnienie dostępu do świeżego powietrza.
  2. Kładziemy dziecko na plecach, na wznak.
  3. W kolejnym kroku konieczne jest sprawdzenie funkcji życiowych. Odginamy głowę ku tyłowi i udrażniamy drogi oddechowe, następnie zbliżamy głowę do dziecka i przez około 10 sekund oceniamy oddech, w tym czasie powinny mieć miejsce co najmniej dwa oddechy.
  4. Następnie unosimy do góry nogi dziecka czy osoby, która omdlała, gdyż pomaga to w dostarczeniu natlenowanej krwi do mózgu.

Już po krótkiej chwili powinna wrócić świadomość u dziecka. Jeśli tak się nie stanie należy niezwłocznie wezwać pogotowie, gdyż mamy do czynienia z utratą przytomności.

Unikajmy jednak działań, które mogą zaszkodzić dziecku w czasie udzielania pierwszej pomocy przy omdleniu:

  1. Nie szarpiemy i nie bijemy po twarzy.
  2. Nie chlapiemy wodą.
  3. Nie używamy soli trzeźwiących.
  4. Nie wolno wkładać do ust jedzenia czy picia!
  5. Nie podajemy żadnych leków!

Czytaj również: Hipoksja – objawy i skutki niedotlenienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj