dziecko

Omdlenie to chwilowa, ustępująca po krótkim czasie utrata przytomności, na koniec pacjent sam odzyskuje przytomność. Dzieci są nimi równie silnie zagrożone co osoby dorosłe. Najpowszechniej kojarzymy je z niezwykle upalnymi, letnimi dniami, jednak do wystąpienia omdlenia mogą przyczynić się również inne czynniki takie jak przebywanie w dusznym i zatłoczonym pomieszczeniu, gdzie przez dłuższy czas pozostajemy w pozycji stojącej. Powszechnymi miejscami dla przypadków omdleń są więc rozmaite środki komunikacji miejskiej czy kościoły, jak również inne duże skupiska ludzi.

Dlaczego u dziecka może dojść do omdlenia?

Istnieje wiele przyczyn pojawiania się omdleń, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Najważniejsze jest jednak to, iż stanowią one konsekwencję chwilowej przerwy w dostarczaniu tlenu do mózgu, czyli są skutkiem niewielkiego niedotlenienia. Każdy przypadek omdlenia u małego dziecka wymaga przeprowadzenia diagnostyki medycznej i stwierdzenia jego przyczyny.

Powód takiego epizodu może być dość prozaiczny, przykładowo wywołany silnym stresem, dużym napięciem emocjonalnym, np. panicznym strachem, staniem przez dłuższy czas w dusznym pomieszczeniu, gwałtownym pojawieniem się silnego bólu, bardzo szybkim wstaniem z pozycji leżącej lub siedzącej, chorobami serca lub układu krążenia, stosowanymi przewlekle lekami, hipowolemią, czyli zbyt niską objętością krwi w naczyniach, która może zostać wywołana przez odwodnienie lub krwotok.

Co robić, jeśli dojdzie do omdlenia u dziecka?

Pierwsza pomoc w wypadku omdlenia dziecka jest bardzo ważna. Jednocześnie postępowanie nie jest skomplikowane i może przeprowadzić je każdy, nawet osoba nieposiadająca wiedzy i doświadczenia medycznego. Rodzic tym bardziej powinien wiedzieć jak postąpić.

  1. Jeśli do omdlenia doszło w dusznym, ciasnym i pełnym ludzi miejscu, najlepszym rozwiązaniem i pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest wyniesienie dziecka na zewnątrz. W sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie ma takiej możliwości, konieczne jest zapewnienie dostępu do świeżego powietrza.
  2. Kładziemy dziecko na plecach, na wznak.
  3. W kolejnym kroku konieczne jest sprawdzenie funkcji życiowych. Odginamy głowę ku tyłowi i udrażniamy drogi oddechowe, następnie zbliżamy głowę do dziecka i przez około 10 sekund oceniamy oddech, w tym czasie powinny mieć miejsce co najmniej dwa oddechy.
  4. Następnie unosimy do góry nogi dziecka czy osoby, która omdlała, gdyż pomaga to w dostarczeniu natlenowanej krwi do mózgu.

Już po krótkiej chwili powinna wrócić świadomość u dziecka. Jeśli tak się nie stanie należy niezwłocznie wezwać pogotowie, gdyż mamy do czynienia z utratą przytomności.

Unikajmy jednak działań, które mogą zaszkodzić dziecku w czasie udzielania pierwszej pomocy przy omdleniu:

  1. Nie szarpiemy i nie bijemy po twarzy.
  2. Nie chlapiemy wodą.
  3. Nie używamy soli trzeźwiących.
  4. Nie wolno wkładać do ust jedzenia czy picia!
  5. Nie podajemy żadnych leków!

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię