Szczepionka na tężec

Tężec jest groźną chorobą szczególnie w porze wiosenno-letniej kiedy dużo więcej czasu spędzamy poza domem a tym samym stajemy się silniej narażeni na różnego rodzaju zranienia, skaleczenia, urazy i ich zabrudzenia. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka tej groźnej choroby zarówno w formie szczepień jak i odpowiedniego postępowania już po narażeniu na zachorowanie.

Obowiązek szczepień przeciw tężcowi

W Polsce od 1962 roku wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciw tężcowi noworodków, dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży. Szczepienie powinno być powtarzane w odstępach czasowych od 5 do 7 lat. Obowiązek szczepienny nałożony jest do 19 roku życia, osoby dorosłe powinny więc samodzielnie zadbać o swoje zdrowie.

Szczepienie na tężec

Szczepionka podawana dzieciom jest w większości przypadków skojarzoną przeciwko tężcowi – błonicy i krztuścowi. Jej wykonanie jest obowiązkowe i zaznaczone w kalendarzu szczepień, karcie szczepień dziecka, która znajduje się w wybranej przychodni zdrowia oraz karcie u pediatry i książeczce zdrowia dziecka.

Postępowanie w razie narażenia na tężec

Jeśli doszło do głębokiego zranienia, skaleczenia czy zabrudzenia rany najlepiej niezwłocznie udać się z dzieckiem do najbliższej przychodni, szpitala lub na pogotowie. Gdy jest to możliwe powinniśmy znać czas w jakim zostało wykonane ostatnie szczepienie na tężec. Jeśli tej wiedzy nie mamy lub w sytuacji gdy lekarz stwierdzi, że występuje ryzyko zachorowania może podać surowicę przeciwtężcową lub przeciwtężcową ludzką gamma – globulinę.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię