Nawilżacz powietrza
fot. elements.envato.com

Jakość powietrza w domu wywiera ogromny wpływ na nasze zdrowie. Warto zadbać o jego czystość i odpowiedni poziom nawilżenia. Dzięki temu unikniemy wielu dolegliwości zdrowotnych  i gorszego samopoczucia. Dowiedz się, czy lepiej wybrać oczyszczacz, czy nawilżacz powietrza, a może potrzebujesz obu tych urządzeń. Sprawdź, jak poprawić jakość powietrza w domu.

Zadbaj o zdrowe powietrze w domu

W domu spędzamy znaczną część dnia, a powietrze, którym oddychamy, ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia, komfortu i samopoczucia. Jego jakość jest kluczowa zwłaszcza dla alergików i małych dzieci. Optymalny mikroklimat w pomieszczeniach zależy od odpowiedniej temperatury, wilgotności, jak i czystości powietrza.

Jakie powinno być powietrze w domu? Czytaj więcej o oczyszczaniu, nawilżaniu i osuszaniu powietrza:

Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach

Powietrze wewnątrz domu może być bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Jego jakość zależy bowiem od wielu czynników. Istotne są materiały użyte do budowy, rodzaj wyposażenia i mebli, system wentylacji, używanie pieców na paliwa stałe, środki stosowane do czyszczenia lub prania czy czystość powietrza zewnętrznego (smog).

Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach mogą mieć zatem różne źródła. W domach mamy do czynienia głównie z:

  • kurzem,
  • roztoczami,
  • alergenami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego,
  • bakteriami,
  • pyłami, w tym także pyłem zawieszonym,
  • lotnymi zanieczyszczeniami organicznymi,
  • promieniowaniem jonizującym i elektromagnetycznym

wskutek działania urządzeń elektrycznych, a także substancjami wydzielanymi przez materiały budowlane i wyposażenie (meble, wykładziny, dywany).

Długotrwała ekspozycja na toksyczne związki organiczne i nieorganiczne, które kumulują się w pomieszczeniach, powoduje szereg problemów zdrowotnych. Począwszy od alergii, astmy, złego samopoczucia, trudności z koncentracją i zasypianiem, poprzez dolegliwości ze strony układu oddechowego, aż po poważne choroby, w tym układu krążenia i serca.

Co więcej, w związku z wysokim poziomem zanieczyszczeń wewnętrznych Światowa Organizacja Zdrowia WHO wprowadziła pojęcie „syndrom chorych budynków”. Przebywanie w danym obiekcie może wywoływać zespół dolegliwości zdrowotnych, które ustępują po opuszczeniu pomieszczenia.

Istnieją na szczęście sposoby walki z zanieczyszczonym powietrzem wewnątrz pomieszczeń. Przede wszystkim warto zadbać o regularne wietrzenie i sprawny system wentylacyjny.

Sprawdź ofertę systemów wentylacyjnych >>>

Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie oczyszczaczy powietrza. Tym sprzętom przyjrzymy się dalej.

Wilgotność powietrza a zdrowie

Istotnym elementem mikroklimatu w pomieszczeniach jest odpowiedni poziom wilgotności, czyli zawartość pary wodnej w powietrzu. Wartość tego parametru zależy od temperatury. Poczucie komfortu zapewnia wilgotność na poziomie od 40 do 60% przy temperaturze 19-22°C. Wówczas nie mamy problemów ze snem, lepiej odpoczywamy, czujemy się mniej apatyczni i  zmęczeni, a także możemy się skoncentrować.

Zbyt mała wilgotność powietrza jest niekorzystna. Zwiększa ryzyko infekcji układu oddechowego. Pyłki, drobnoustroje i zanieczyszczenia łatwiej pokonują biologiczne bariery i przenikają do organizmu, powodując kaszel, katar, a nawet reakcje alergiczne. Ponadto suche powietrze wysusza skórę i włosy, a także śluzówki układu oddechowego. Powoduje też reakcje skórne, pieczenie oczu czy ból gardła.

 

Poza tym suche powietrze sprawia również, że cząsteczki kurzu, brudu, pyłu łatwiej unoszą się w powietrzu. Co więcej, ma szkodliwy wpływ na stan mebli i wyposażenia wykonanego z drewna oraz innych sprzętów.

Z kolei nadmierna wilgotność powoduje trudności z oddychaniem. Zmniejsza także nasze możliwości wysiłkowe, przez co znacznie szybciej się męczymy. Zwiększona wilgotność stwarza też ryzyko zachorowania na reumatyzm. Poza tym zbyt duża zawartość wody w powietrzu tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i pleśni. W takiej sytuacji nawilżanie jest niewskazane i należy sięgnąć po osuszacz powietrza.

Dowiedz się więcej na temat wilgotności w domu – poradnik OBI

Oczyszczacz powietrza czy nawilżacz – co wybrać?

Zarówno oczyszczacze powietrza, jak i nawilżacze to urządzenia, które pomagają zadbać o zdrowe powietrze w domu. Przeznaczone są jednak do zupełnie innych zadań. Wysoki poziom zanieczyszczeń wewnętrznych sprawia, że oczyszczanie powietrza jest konieczne właściwie w każdym domu. Dlatego warto zdecydować się na zakup oczyszczacza, a zwłaszcza jeśli mieszkańcami są małe dzieci lub alergicy.

Natomiast jeżeli chodzi o nawilżanie powietrza, to uzależnione jest to od warunków panujących w danym pomieszczeniu. W przypadku występowania objawów zbyt suchego powietrzem, najlepiej kupić nawilżacz powietrza. Poziom wilgotności możemy także zmierzyć za pomocą specjalnego urządzenia, czyli higrometru.

Oczyszczacz powietrza do domu – zasada działania i funkcje

Podstawową funkcją oczyszczacza powietrza jest usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz trujących i szkodliwych cząsteczek. Sprzyja to poprawie jakości powietrza w pomieszczeniu. Najbardziej zaawansowane technicznie urządzenia pozbywają się do 99,99% zanieczyszczeń, w tym pyłów PM2,5.

Zasada działania oczyszczacza jest dość prosta. Powietrze jest zasysane do wnętrza urządzenia, a następnie oczyszczane przez system filtracyjny (aktywny lub pasywny lub oba rodzaje). Gdy trafia do pomieszczenia, jest wolne od alergenów, bakterii, wirusów, kurzu, pyłków, sierści zwierząt, nieprzyjemnych zapachów i innych zanieczyszczeń. Skuteczność zatrzymywania cząsteczek zależy od rodzaju i jakości filtrów, w jakie wyposażony jest oczyszczacz. Najlepiej wybrać urządzenia z wieloetapowym systemem filtracji, w tym z filtrami HEPA.

Nowoczesne oczyszczacze powietrza mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które poprawiają jakość powietrza. Oczyszczanie może być wspomagane przez lampy UV, jonizatory, światło, fotokatalizatory oraz ultradźwięki. Dzięki temu urządzenia potrafią pozbyć się większości zanieczyszczeń z powietrza w domu.

Jak działa i jaką rolę spełnia nawilżacz powietrza?

Nawilżacze powietrza to urządzenia, których głównym zadaniem jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu i utrzymanie jego optymalnego poziomu. Najczęściej urządzenia te stosuje się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewanie powoduje zmniejszenie zawartości pary wodnej w powietrzu.

 

Nawilżacze powietrza wytwarzają parę wodną w postaci ciepłej lub zimnej mgiełki generowanej na różne sposoby:

  • Nawilżacz powietrza ewaporacyjny wykorzystuje zjawisko naturalnego parowania – zasysane przez wentylator suche powietrze przechodzi przez nasączone wodą specjalne porowate wkłady.
  • Nawilżacz parowy wytwarza parę za pomocą płyty grzewczej.
  • Nawilżacz ultradźwiękowy wyposażony jest w membrany piezoelektryczne o częstotliwości 1,6-1,7 MHz, które rozbijają cząsteczki wody do postaci zimnej mgiełki. Następnie jest ona rozprowadzana przez wentylator.

Kiedy warto kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

Na rynku dostępne są urządzenia, które łączą funkcje oczyszczacza powietrza z nawilżaczem. Dzięki temu można w kompleksowy sposób zadbać o właściwą jakość powietrza w pomieszczeniach. Jego czystość musi iść bowiem w parze z odpowiednim poziomem wilgotności.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie. Nie trzeba kupować dwóch urządzeń, co wpływa na niższy koszt, oszczędność miejsca i mniejszy pobór energii elektrycznej. Przyda się szczególnie w domach, w których występuje problem suchego powietrza. Zwłaszcza mieszkańcy miast borykają się z niskim poziomem wilgotności powietrza w czasie sezonu grzewczego. Ponadto oczyszczacz z nawilżaczem to dobry zakup dla osób z dolegliwościami dróg oddechowych, alergią czy astmą.

Urządzenia łączące funkcje oczyszczacza i nawilżacza są skuteczne zarówno w nawilżaniu, jak i oczyszczaniu powietrza. Niektóre modele wyposażone są w funkcję jonizacji, która neutralizuje szkodliwe substancje i jednocześnie zwiększa wilgotność powietrza. W klasycznych oczyszczaczach z nawilżaczem wykorzystywany jest filtr wodny oraz filtry mechaniczne do usuwania zanieczyszczeń z powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj