fot. www.whitepress.com

Z kaszlem miał do czynienia praktycznie każdy z nas. Nie jest to choroba, tylko objaw, który przeważnie pojawia się przy przeziębieniu albo grypie. Jednak może to być również zwiastun poważnej choroby. W większości przypadków znika on po kilku dniach, ale czasami może utrzymywać się przez wiele tygodni czy miesięcy. Jakie są przyczyny przewlekłego kaszlu?

Przewlekły kaszel i jego przyczyny ze strony układu oddechowego

Bardzo często kaszel przewlekły pojawia się przy chorobach układu oddechowego. Jedną z nich jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. W tym przypadku najczęściej pojawia się chrypka oraz mokry kaszel, a do nasilenia się objawów dochodzi rano. Innym schorzeniem jest przewlekły nieżyt nosa. Tutaj objawem jest kaszel produktywny, a także okresowa duszność. Objawy występują przeważnie rano.

Astma oskrzelowa to kolejna przyczyna przewlekłego kaszlu. Charakterystyczny jest tutaj kaszel napadowy, który wynika z ekspozycji układu oddechowego na antygeny. 

Kolejną chorobą jest rozstrzenie oskrzeli, w którym dochodzi do uszkodzenia ścian oskrzeli. Takim podstawowym objawem jest przewlekły kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny..

Inną przyczyną może być przewlekłe zapalenie zatok, a tutaj pojawia się katar i kaszel oraz drapanie w gardle. Przy chorych zatokach do chronicznego kaszlu dochodzi w wyniku uszkodzenia dróg oddechowych przez wydzielinę, która spływa po tylnej ścianie gardła. Może on również pojawić się w związku z wadami genetycznymi układu oddechowego. Chroniczny kaszel występuje już u młodszych dzieci i może świadczyć o następujących chorobach: przetoka przełykowo-tchawicza, laryngomalacja, rozszczep krtani oraz ring naczyniowy.

Do innych przyczyn przewlekłego kaszlu zalicza się:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • alergie,
  • kaszel po infekcji wirusowej,
  • zażywanie leków na nadciśnienie tętnicze,
  • przyjmowanie beta-blokerów,
  • złą jakość powietrza,
  • krztusiec,
  • choroby serca.

Wśród innych przyczyn wymienia się jeszcze przebyte zakażenia, gruźlicę oraz stany chorobowe, które powodują zmiany w obrębie drzewa oskrzelowego, a także choroby śródmiąższowe płuc, choroby zapalne przewodu pokarmowego, zmiany w śródpiersiu, ale też schorzenia laryngologiczne, choroby tarczycy i choroby tkanki łącznej. 

Sposoby leczenia przewlekłego kaszlu

Przy przewlekłym kaszlu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który będzie mógł postawić prawidłową diagnozę. Poza tym na objawy kaszlu można zastosować domowe sposoby, takie jak: inhalacje, syrop z cebuli albo napar z mleka, masła, czosnku i miodu. Natomiast w aptece można kupić bez recepty syrop na kaszel. Bardzo dobrze sprawdza się ten, w którego składzie znajduje się substancja czynna ambroksol. Ta substancja ma działanie rozrzedzające gęsty śluz, dzięki czemu łatwiejsze staje się odkrztuszanie wydzieliny. 

Referencje:

Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2017, tom 11, nr 4.

Krenke R., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] „Lekarz POZ”, 6/2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj