Powietrze w pomieszczeniu jest często bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Spędzamy coraz więcej czasu w domu lub mieszkaniu. Dlatego warto zadbać o czyste i świeże powietrze. W ten sposób unikniemy wielu dolegliwości zdrowotnych. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, kupując oczyszczacz powietrza.
Dlaczego chcę kupić oczyszczacz powietrza?
Wybierając oczyszczacz powietrza, zastanów się, jakie są Twoje wymagania. Jeśli chcesz ogólnie poprawić jakość powietrza, zwróć uwagę na modele z filtrami HEPA lub wysokowydajnymi filtrami cząstek stałych. Badania wykazały, że eliminują 99,97% powszechnych alergenów w powietrzu o wielkości 0,3 mikrona i większych.
Szczególne potrzeby
Jeśli masz alergię, poszukaj urządzenia przeznaczonego do łagodzenia alergii. Zazwyczaj ma więcej filtrów, w tym HEPA, do usuwania alergenów w pomieszczeniach. Jeżeli cierpisz na astmę lub objawy wywoływane przez zapach i zanieczyszczenia powietrza, zastanów się nad oczyszczaczem dla astmatyków lub z odświeżaczem.
Na rynku możesz też znaleźć oczyszczacze dymu. Tego typu urządzenia skutecznie usuwają dym papierosowy, sadzę z kominka lub inne opary.
Oczyszczacz powietrza a rodzaje filtrów
Dostępnych jest kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza, różniących się rodzajem filtra stosowanego do usuwania cząstek unoszących się w powietrzu.
Filtry HEPA
Usuwają takie zanieczyszczenia jak pyłki, roztocza, kurz, zarodniki pleśni, ambrozję i sierść zwierząt domowych. Skutecznie wychwytują cząsteczki i nie uwalniają ich z powrotem do powietrza. Dzięki temu łagodzą problemy z oddychaniem. Aby filtry HEPA spełniały dobrze swoje zadanie, pamiętaj o regularnej wymianie. W zależności od zastosowania należy je zmieniać średnio raz na kilka miesięcy.
Doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które mają alergie lub problemy z układem oddechowym. Cieszą się dużą popularnością.
Filtracja jonowa
Ta technologia oczyszczania powietrza działa poprzez emisję chmury naładowanych jonów do powietrza, które wychwytują zanieczyszczenia. Proces zmusza je do opadnięcia na podłogę i pobliskie powierzchnie.
Niektóre jonowe oczyszczacze powietrza zawierają elektrostatyczny talerz zbierający, który przyciąga te spadające cząsteczki i usuwa je z pomieszczenia. Eliminuje bardzo drobne cząstki o wielkości do 0,01 mikrona. Pozwala usunąć kurz, pyłki, zarodniki pleśni, grzyby, lotne związki organiczne, niektóre bakterie i wirusy oraz widoczny dym.
Filtr węglowy
Wykorzystuje specjalną formę węgla aktywnego, która składa się z milionów małych porów chłonnych. Pozwala usunąć opary, gazy i zapachy. Dzięki niemu Twój dom będzie świeży i czysty
Światło ultrafioletowe (UV)
Emituje niewidzialne światło, które atakuje zanieczyszczenia, a nie przepuszcza je przez filtr fizyczny. Światło UV jest zawarte w oczyszczaczu powietrza i nie jest uwalniane do pomieszczenia. Zabija bakterie, wirusy i zarazki.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?
Wybierając oczyszczacz powietrza, sprawdź jego wielkość i wagę. Oprócz tego zwróć uwagę na:
- Wydajność oczyszczacza: wyrażana jest w m3/h. Powinna być przynajmniej 3 razy większa od objętości oczyszczanej powierzchni.
- Retencja: 85-100%.
- Minimalny rozmiar średnicy ziaren pyłu: 0-0,3 mikrometra.
- Głośność: poziom hałasu nie powinien przekraczać 35 dB.
- Pobór mocy: w trybie standardowym średni pobór mocy powinien kształtować się na poziomie 15-20 W.
- Liczba trybów pracy: urządzenie powinno zawierać minimum 2 tryby.
Oczyszczacze powietrza marki Samsung oferują dwa tryby: automatyczny i nocny. Automatycznie wykrywają i usuwają zanieczyszczenia. Pozwalają cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem. Z kolei tryb nocny zapewnia wyjątkowo cichą pracę urządzenia. Dzięki temu zapewnia spokojny sen wszystkim domownikom. Oczyszczacze powietrza Samsung zachwycają nowoczesnym, oryginalnym designem.
Czytaj więcej: Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?