Irygator to jedno z tych urządzeń, które jakiś czas temu szturmem opanowały półki sklepów dentystycznych. Na ich temat narosło wiele mitów. Czy słusznie? W dzisiejszym poradniku odpowiadamy na pytanie, czy warto kupić irygator do zębów, a jeśli tak – w czyim przypadku sprawdzi się on najlepiej.

Irygator a nić dentystyczna – najważniejsze różnice

Funkcje irygatora i nici dentystycznej są dokładnie takie same: oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i usuwanie resztek jedzenia. Sposób ich działania jest jednak całkowicie inny. O ile czyszczenie zębów nicią wymaga delikatnego przesuwania nią pomiędzy zębami (co w przypadku osób z wrażliwym uzębieniem może skończyć się podrażnieniem dziąseł), o tyle irygator wykorzystuje w tym celu silny strumień wody.

Pojemność zbiornika na płyn wynosi zazwyczaj od 100 do nawet 600 ml, jak ma to miejsce w popularnym modelu Oral–B Oxy Jet (zapoznaj się ze specyfikacją irygatora). Wbrew powszechnemu przekonaniu nie warto wlewać do niego płynu do płukania ust. Jest to nie tylko niepotrzebne – woda sprawdzi się w tym przypadku równie dobrze – ale też zwyczajnie nieekonomiczne. Chcąc czyścić zęby za pomocą irygatora rano i wieczorem, musielibyśmy kupować nową płukankę już po 2–3 dniach!

Obsługa irygatora jest naprawdę prosta. Początkowy dyskomfort, jaki wiąże się ze zwiększoną siłą nacisku na przestrzenie między zębami, mija zwykle po kilku użyciach.

Jakie korzyści daje jego stosowanie? Wady i zalety irygatorów

Do najważniejszych zalet irygatorów zaliczyć można wyjątkowo dużą skuteczność czyszczenia oraz nieinwazyjność działania. Śmiało mogą więc korzystać z niego osoby noszące aparat ortodontyczny lub ci z nas, którzy zmagają się z podrażnionymi dziąsłami czy odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Stosowanie go to również prosty sposób na zminimalizowanie ryzyka tworzenia się kamienia nazębnego oraz wystąpienia próchnicy, z którą boryka się aż 90% Polaków.

Wadą irygatorów może być ich cena, porównywalna do lepszych szczoteczek elektrycznych. Chcąc kupić funkcjonalne urządzenie z logo znanego producenta, musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 150 zł. Piękny, zdrowy uśmiech oraz rzadsze wizyty u dentysty powinny jednak nieco osłodzić wysoki koszt jego zakupu.

Sprawdź pełną ofertę szczoteczek elektrycznych i irygatorów i wybierz model dla siebie.

Czy warto go kupić? Podsumowanie

Odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście, że tak! Dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych jest niezbędnym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej. Większość irygatorów posiada przynajmniej 2 tryby – normalny oraz sensitive, co pozwala jeszcze lepiej dopasować go do swoich potrzeb. Pamiętaj, aby co jakiś czas dokładnie oczyszczać jego końcówkę, a raz na kilka miesięcy ją wymieniać. Będziesz mieć wtedy pewność, że Twój sprzęt pozostanie higienicznie czysty i będzie Ci służyć przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj