Stwardnienie rozsiane w większości dotyka kobiety miedzy 30 a 40 rokiem życia, najczęściej w Europie Zachodniej, południowej Kanadzie, północnej części Stanów Zjednoczonych, południowej Australii i Nowej Zelandii. Stwardnienie rozsiane jest chorobą, w której układ immunologiczny, z nieznanej przyczyny, zaczyna atakować i niszczyć osłonki mielinowe otaczające nerwy. W wyniku tych zmian, chorzy doświadczają takich objawów jak niedowład kończyn, zaburzenia widzenia, czucia, równowagi i koordynacji ruchowej. Obecnie bada się kwas gammalinolenowy, jako środek na SM

Kwas gammalinolenowy (GLA)

Kwasy omega-6 należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli są człowiekowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, ale nie są produkowane przez jego organizm i muszą być podbierane z pożywienia.  Niedobór GLA powoduje, ze skóra staje się sucha i traci elastyczność, co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek. Jego brak w organizmie powoduje również, że skóra traci swoją barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a wszelkiego rodzaju uszkodzenia trudniej się goją.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają również działanie przeciwzapalne i wykorzystywane są w leczeniu między innymi reumatoidalnego zapalenia stawów, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy oraz stwardnienia rozsianego.

Wpływ diety na przebieg SM

W latach 50. XX wieku Roy Swank z Uniwersytetu w Oregonie odkrył pozytywny związek między spożywaniem kwasów GLA a ich wpływem na leczenie SM.  Większość badań wskazuje, że żywność bogata w nasycone kwasy tłuszczowe negatywnie wpływa na przebieg SM, natomiast jedzenie  bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe wykazuje pozytywny związek ze stwardnieniem rozsianym.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – badania

Wiele badań epidemiologicznych i biomedycznych sugeruje, że w patogenezie i leczeniu SM duże znaczenie odgrywają kwasy tłuszczowe omega-6. Zakłócenia w metabolizmie omega-6 oraz rozregulowanie cytokin jest podstawą do dalszych badań nad ich rolą w SM, w których zauważono, że podanie dużej dawki kwasu GLA miało znaczący wpływ w ustępująco-nawracającej postaci stwardnienia rozsianego, znacząco zmniejszając szybkość nawrotu i zatrzymując progresję choroby. Niewielkie dawki GLA nie mają wpływu na zaawansowaną niepełnosprawność, większe korzyści z przyjmowania kwasu mieli pacjenci z niewielką niepełnosprawnością – zmniejszał on posęp choroby, pacjenci przechodzili mniej rzutów i trwały one krócej.

Suplementacja

Źródło kwasów wielonienasycone jest w oleju z ogórecznika, wiesiołka dwuletniego, czarnej porzeczki, w oleju rydzowym (z lnianki), siemieniu lnianym, oleju lnianym, rzepakowym, soi, oleju sojowym, pestkach dyni, tofu, orzechach włoskich oraz oleju z orzechów włoskich. Należy pamiętać, że wszystkie właściwości lecznicze mogą zostać zniszczone w przypadku kontaktu z powietrzem, wysoką temperaturą oraz światłem. Dlatego wszystkie oleje powinny być przetrzymywane w lodówce, w ciemnych butelkach. Osoby dorosłe powinni spożywać od 1 do 2 g kwasu dziennie. Łyżka siemienia lnianego zawiera 2,2 g kwasu linolenowego, łyżka oleju rzepakowego – 1,3 g, natomiast  w łyżce oleju lnianego jest aż 8,5 g tego kwasu. Nadmiar kwasu GLA w organizmie powoduje bóle głowy, nudności, wymioty, biegunki. Należy również pamiętać, że nasila on działanie leków rozrzedzających krew takich jak aspiryna lub leki przeciwzakrzepowe.

Opracowane na podstawie cambrige.org 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj