W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Rośnie liczba ludzi, którzy na stałe posiadają soczewki bądź okulary. Dla klientów najważniejsze jest, aby osoba, do której się zwracają, była dla nich uprzejma, potrafiła wszystko wyjaśnić, ale i także, aby cechował ją profesjonalizm. Aby być optykiem, obecnie wystarczy skończyć szkołę optyczną, bądź podyplomowe studia optyczne, jednak osoby te z reguły nie posiadają większego doświadczenia. Dlatego najlepiej wybrać optyka, który jest zrzeszony w KRIO (Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna). Zrzeszenie te zapewnia zdany egzamin na tytuł mistrza lub czeladnika optyki, taki poziom gwarantuje wysoką jakość usług i niezwykły profesjonalizm. Osoby korzystający z takich usług, mogą z pewnością liczyć na fachową pomoc.

Kto może naprawić okulary?

Podczas używania okularów, może się zdarzyć, że coś się z nimi stanie. Przez przypadek mogą się zsunąć, upaść na podłogę lub wypaść z rąk, co może skutkować ich złamaniem lub zarysowaniem. Oczywiście mogą wraz z upływem lat stracić swój dobry wygląd oraz właściwości. Okulary mogą posiadać uszkodzenia różnego typu, warto je naprawić, kiedy uszkodzone zostaną oprawy, nanośniki, bądź zerwana zostanie żyłka. Jednocześnie naprawy bardzo często dotyczą soczewek. Podczas używania okularów, soczewki często się rysują, co powoduje zniszczenie powłoki antyrefleksyjnej. W takim przypadku należy niezwłocznie je wymienić. Należy udać się do specjalisty i nie eksperymentować z naprawą w domu. Takimi sprawami zajmuje się optyk rzemieślnik, gwarantuje on wszechstronną i kompleksową usługę. Listę optyków działających w KRIO można znaleźć na stronie głównej zrzeszenia. Dobry optyk na samym początku przeprowadzi dokładny wywiad, zapyta o styl życia oraz preferencje. Powinien także dobrać okulary, które będą pasować do rysów twarzy. Na sam koniec powinien wyjaśnić jak obchodzić się z okularami oraz jak prawidłowo o nie dbać. Taka wizyta z pewnością wypadnie profesjonalnie. Dlatego należy wybierać salony, w których pracuje dyplomowany optyk rzemieślnik.

Czego może dotyczyć naprawa?

Okulary mogą posiadać uszkodzoną oprawę. Jeśli wyłamany zostanie zausznik, najbezpieczniejszą opcją jest jego wymiana na całkowicie nowy. Jednak często zdarza się, że oprawa zostaje złamana w różnych innych miejscach. Jeśli jest ona plastikowa, raczej nie zaleca się jej klejenia, jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, które pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie do czasu naprawy. W takiej sytuacji, aby naprawić uszkodzoną część wykonuje się lutowanie oprawek. Polega to na połączeniu złamanej części. Jednocześnie proces ten jest kosztowny, zabiera wiele czasu oraz wymagane jest podczas niego tymczasowe usunięcie szkieł. Dlatego wykonuje się go głównie na oprawkach metalowych. Jednak jeśli chodzi o nanośniki oraz zauszniki, proces ich wymiany można także dokonać, kiedy utracą swój naturalny kolor. Dzieje się tak poprzez częste używanie i ścieranie. Kolor zacznie blaknąć i będzie wyglądać nieestetycznie. Często końcówki są wymienne, dlatego optyk jest w stanie to zrobić od razu. U optyka można również wymienić zerwaną żyłkę, ich awaria należy do jednych z najczęstszych problemów. Naprawa nie jest długa, gdyż trwa tylko 15 minut. Cały proces polega na wymianie żyłki, na której powieszone są soczewki. Dużym plusem jest fakt, że nie kosztuje to zbyt wiele. Z kolei wymiana soczewek, które są porysowanie lub uszkodzone należy do konieczności. Szkieł nie da się naprawić, bezwzględnie trzeba wymienić je na nowe.

Więcej informacji na temat usług optyka rzemieślnika znajdziesz na stronie: https://www.krio.org.pl/optyk-rzemieslnik/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj