Ubiqitous – w języku angielskim oznacza wszechobecny, istniejący wszędzie w tym samym czasie. Stąd prawdopodobnie pochodzi fachowa nazwa koenzym Q10 – Ubichinol. Występuje on w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych ( organiczny związek chemiczny z grupy chinionów), jest odpowiedzialny za przenoszenie elektrolitów w łańcuchu oddechowym.
Porusza się swobodnie w wewnętrznej błonie mitochondrialnej (po wcześniejszym przyłączeniu elektrolitów), umożliwiając transport tychże między kompleksami białek łańcucha oddechowego (wbudowane one są w wewnętrzną błonę mitochondrialną). Ma on szerokie znaczenie dla organizmu – jako jeden z koenzymów Q10, wspomaga mitochondria w procesie przetwarzania pożywienia w ATP (jest, to podstawowe źródło energii dla komórek). Z tego powodu jest źródłem wielu korzyści dla organizmu w problemach zdrowotnych.
W roku 1978, profesor Peter Mitchell za odkrycie działania substancji zwanej koenzymem Q10, został uhonorowany Nagrodą Nobla. Odkrycie, to oznaczało rewolucyjny przełom w nauce. Od tego czasu znacznie przybyło naukowych prac na temat koenzymu Q10, naukowcy nie poprzestają na dotychczasowych odkryciach i z każdym rokiem poznajemy coraz nowsze rewelacyjne działania na organizm ludzki tego koenzymu.
Gdzie występuje koenzym Q10?
Substancja, jaką jest koenzym Q10 występuje w komórkach (mitochondriach), czyli najprościej mówiąc, tam gdzie wytwarzana jest energia. Nasz organizm sam wytwarza koenzym Q10, jednak nie zawsze w ilościach potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Produkcja przez organizm koenzymu Q10 hamowana jest przez stres, ponadto jego produkcja przez organizm spowalnia wraz z wiekiem. Poziom koenzymu Q10 zmniejsza się we krwi i tkankach mniej więcej od 30 roku życia. Zmniejszenie się zawartości koenzymu Q10 w organizmie występuje również z powodu niewłaściwej diety, nadmiernego i częstego odchudzania, nadużywania alkoholu i leków.
Za co odpowiada koenzym Q10?
Organizm człowieka nie może funkcjonować bez koenzymu Q10 – współdziałając z enzymami przyspiesza procesy metaboliczne, dostarczając komórkom energii, która jest niezbędna do przyswajania substancji pokarmowych, leczenia ran, utrzymywania silnych mięśni, oczyszczania. Koenzym Q10, tak jak witaminy C i E jest przeciwutleniaczem i posiada inne niezliczone funkcje. Nie dziwi, więc fakt, że występuje w każdej komórce naszego organizmu. W organach, które cechuje największa intensywność przemiany materii, koenzymu Q10 występuje najwięcej. W mięśniu sercowym i nerkach zdrowego człowieka występuje jego większe stężenie niż w innych narządach.
Zalecane jest stosowanie koenzymu Q10 przy takich dolegliwościach jak:
- chorobach układu krążenia (kardiomiopatia, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, wypadanie płatka zastawki mitralnej, zastoinowa niewydolność serca, wszczepienie bypassów, dusznica bolesna)
- cukrzyca
- choroby nowotworowe
odchudzanie - upośledzenie odporności
- zapalenie ozębnej, choroby dziąseł
- dystrofia mięśniowa
- poprawa wydolności u sportowców
- antyutleniacz
Nasz organizm ma zdolność wytwarzania tylko niewielkiej części zapotrzebowania na koenzym Q10, resztę musimy mu dostarczyć wraz z pożywieniem. Znaleźć go można głównie w rybach i mięsie. Najbogatsze jego źródło znajduje się w makreli, jajach, wątróbce, sercach wołowych. Wśród warzyw jego najbogatsze składniki zawierają brokuły, szpinak, orzechy ziemne, pszenica. Żeby w pożywieniu była duża zawartość koenzymu Q10, musi ona być świeża, nieprzetworzona, niezamrażana, bez konserwantów i pochodzić z ekologicznych upraw.
Zobacz także: Suplementy na redukcję – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Niedobór koenzymu Q10 możemy uzupełniać poprzez przyjmowanie suplementów. Zaleca się, aby przyjmować koenzym Q10 wraz z posiłkami zawierającymi tłuszcze, ponieważ jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach i słabo przyswaja się podczas trawienia (szczególnie na pusty żołądek. Dawki dla osób dorosłych waha się pomiędzy 30 a 90 mg dziennie. W zależności od stanu zdrowia można przyjmować nawet do 100 mg kilka razy dziennie.
Nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych nawet przy dużych dawkach tego leku.