Biorąc pod uwagę, że jeden na dziesięciu Polaków odczuwa ból w danym momencie, nic dziwnego, że dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i paracetamol, są niezbędnym elementem domowej apteczki. Ale jaka jest dokładnie różnica między tymi dwoma lekami i czy jeden jest skuteczniejszy od drugiego? Sprawdź!

Paracetamol czy ibuprofen?

Paracetamol i ibuprofen należą do różnych kategorii środków metabolicznych i są metabolizowane w różnych narządach. Oba leki działają podobnie, blokując wytwarzanie prostaglandyn i enzymów COX, które wywołują ból, stany zapalne i gorączkę. Jednak w przeciwieństwie do ibuprofenu metabolizowanego głównie w nerkach, paracetamol jest przetwarzany w wątrobie. 

Warto również pamiętać, że ibuprofen zaliczany jest klasyfikowany jako niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Działa głównie w miejscu bólu. Natomiast paracetamol działa przede wszystkim centralnie, czyli w mózgu i kręgosłupie. Należy jednak pamiętać, że oba leki zapewniają jedynie krótkotrwałą ulgę w bólu, jeśli dolegliwości nasilają się lub utrzymują, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz także: Domowa apteczka – co powinno się w niej znaleźć?

Co to jest paracetamol?

Jest to powszechnie dostępny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie zmniejsza natomiast stanu zapalnego. Można go zażywać na łagodny lub umiarkowany ból głowy, migrenę, ból nerwów (nerwoból), a także ból miesiączkowy, ucha, gardła, zębów. Przynosi też ulgę w bólach reumatycznych i mięśniowych. 

Pomimo powszechnego stosowania przez ponad 100 lat, nadal nie do końca znany jest mechanizm działania paracetamolu w łagodzeniu bólu i gorączki. Najprawdopodobniej zmniejsza produkcję prostaglandyn w mózgu i rdzeniu kręgowym. W ten sposób zwiększa nasz próg bólu. Preparat ten obniża gorączkę, wpływając na obszar mózgu regulujący temperaturę ciała. Zastanawiasz się, ile kosztuje paracetamol? Za 500 mg 50 tabletek musisz zapłacić 5,49-6,99 zł.

Na co zażywać lek?

Możesz go stosować na różne rodzaje bólu, w tym ból głowy, brzucha, pleców, mięśni, zębów. Łagodzi również ból we wczesnym stadium zapalenia stawów, ale nie zmniejsza stanu zapalnego i obrzęku. Możesz go stosować przy przeziębieniu i grypie, w połączeniu z lekami przeciwhistaminowymi i zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej nosa. Paracetamol obniża także gorączkę na około 6-8 godzin.

Jak stosować paracetamol?

Paracetamol występuje w różnych formach, najczęściej tabletek, kapsułek, czopków, rozpuszczalnych proszków i płynów. Nie zażywaj go, jeśli jesteś uczulony na acetaminofen lub paracetamol. Jeżeli masz problem z wątrobą, skonsultuj się wcześniej z lekarzem. Pamiętaj, by nie łączyć leku z alkoholem. Nie zażywaj żadnych leków dostępnych bez recepty na kaszel, przeziębienie, alergie ani środków przeciwbólowych, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Paracetamol występuje w różnych lekarstwach, dlatego należy zachować ostrożność, by go nie przedawkować.

Paracetamol w płynie lub proszku jest szybciej wchłaniany przez organizm niż dostępny w innych postaciach, np. tabletkach. To oznacza, że szybciej łagodzi ból i obniża gorączkę.

Czytaj również: Na co zwracać uwagę, stosując leki przeciwbólowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj