Ospa i choroba bostońska, czyli potocznie wiatrówka i bostonka to dwa schorzenia wieku dziecięcego, które wzbudzają pośród wielu rodziców silny strach. Co pewien czas słyszymy o sezonie zachorowań na te dolegliwości, w szkołach i przedszkolach pojawiają się informacje, odnoście stwierdzonych przypadków i konieczności obserwacji dzieci. Większość z nas wie jednak o tych dwóch jednostkach chorobowych niewiele więcej ponad fakt, iż w jednym i drugim przypadku na ciele dziecka pojawi się wysypka. Jak więc możemy je rozróżnić?

Najważniejszą, choć niewidoczną różnicą jest wirus, który wywołuje schorzenia. Wiatrówka spowodowana jest przez Herpeswirus, natomiast bostonka przez wirus należący do rodziny Coxsackie.

Jakie są różnice?

  1. Zmiany na skórze swędzą zarówno przy ospie, jak i chorobie bostońskiej, jednak zauważalne jest, że przy bostonce dodatkowo wysypka jest bolesna.
  2. Kolejność pojawiania się zmian – jest niezwykle istotna dla postawienia trafnej diagnozy. Sprawdź więc koniecznie w jakiej lokalizacji na ciele Twojego dziecka pojawią się pierwsze krosty. Przy ospie zmiany skórne pojawiają się na tułowiu, szyi, twarzy, skórze głowy, oraz niekiedy na kończynach. Jeśli natomiast mamy do czynienia z bostonką to zmiany na skórze, w postaci wysypki pojawią się na dłoniach, opuszkach palców, łokciach czy podeszwach stóp. Dodatkowo do tworzenia się niewielkich rozmiarów nadżerek dochodzi również na podniebieniu, języku, migdałkach czy błonie śluzowej policzków.
  3. Jama ustna – w każdym przypadku bostonki dochodzi do pojawienia się problematycznych, utrudniających jedzenie zmian w obrębie jamy ustnej. W ospie może dojść do wystąpienia krostek w jamie ustnej, jednak są to pojedyncze przypadki.
  4. Przebycie ospy pozostawia w organizmie dziecka trwałą odporność i gwarantuje, że schorzenie się nie powtórzy. Inaczej jest w przypadku bostonki, która może zostać aktywowana przez różne wirusy.
  5. W chorobie bostońskiej występuje ból gardła spowodowany pojawieniem się zmian w jego obrębie. Ten objaw nie pojawia się w przypadku ospy.
  6. Przy ospie pęcherzyki są okrągłe, a gdy pękną, szybko zmieniają się w strupki. W bostonce początkowo pojawiają się pęcherzyki o średnicy 1-3 mm zbliżone wyglądem, do tych jakie obserwujemy przy ospie. Jednak bardzo łatwo ulegają pęknięciom, co prowadzi do powstawania nadżerek, są dobrze odgraniczone, znajdują się na czerwony podłożu i jeśli znajdują się w jamie ustnej, niemal uniemożliwiają jedzenie i picie. W kolejnym etapie choroby dochodzi do pojawienia się nieco wydłużonych, owalnych lub eliptycznych pęcherzyków, w szarym kolorze, cienko pokrytych skórą, ich wielkość wynosi od 3 do 7 mm, znajdują się na mocno czerwonym lub wiśniowym podłożu.

Za podstawową różnicę w diagnozowaniu ospy wietrznej oraz bostonki uznaje się lokalizację zmian, bo w początkowej fazie choroby, to właśnie ona jest najbardziej charakterystyczna. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jamę ustną i ewentualny ból gardła. Z uwagi na fakt, iż zarówno niedoleczona ospa, jak i bostonka mogą prowadzić do groźnych powikłań, warto udać się z dzieckiem do pediatry, który zaleci odpowiednie postępowanie, które różni się w obu przypadkach.

Pamiętaj!

Jeśli u dziecka pojawiła się wysypka i podejrzewasz ospę lub bostonkę, koniecznie poinformuj o tym w rejestracji, gdyż dziecko powinno czekać na lekarza w izolatce, co może uchronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj