Irygacja pochwy to płukanie wnętrza pochwy wodą albo innymi substancjami. Kobiety wykonują go np. po miesiączce, w czasie infekcji lub po stosunku płciowym. Jest to jednak zabieg, który bardzo często może zaszkodzić. Aby temu zapobiec należy trzymać się pewnych zasad i wykonywać go tylko na zlecenie lekarza. Jak robi się irygację pochwy, jakie mogą być negatywne konsekwencje, a kiedy mogą być korzyści?
Jak zrobić irygację pochwy?
Pierwszą zasadniczą sprawą o której trzeba wiedzieć przed wykonaniem tego zabiegu jest to, że do irygacji pochwy trzeba użyć właściwych substancji. Jest to istotne, ponieważ używając niewłaściwych np. domowych mieszanek, możemy zaburzyć właściwą florę bakteryjną pochwy. Najlepszym wyborem jest płyn do irygacji pochwy zawierający kwas octowy, który niszczy tylko szkodliwe bakterie, zostawiając potrzebne pałeczki mlekowe.
Do wykonania zabiegu potrzebny jest irygator dopochwowy. To zbiorniczek pół litrowy z długą końcówką, którą należy umieścić w pochwie. Przygotowując roztwór trzeba użyć przegotowanej wody o temperaturze ok. 40,5 °C i poczekać, aż przestygnie. Następnie roztwór wlewa się do irygatora. Przed irygacją należy się dobrze umyć w miejscu intymnym. Jeśli wszystko jest gotowe, należy włożyć końcówkę irygatora do pochwy i nacisnąć zbiorniczek. Po opróżnieniu należy go szybko wyjąć, aby nie doszło do rozprężenia zbiornika. Po wykonaniu zabiegu należy się osuszyć i opłukać irygator pod bieżącą wodą.
Czy irygacja pochwy jest bezpieczna?
Niektórzy specjaliści odradzają wykonywanie irygacji pochwy wskazując na to, że może powodować więcej złego niż dobrego. Używają również argumentów dotyczących samooczyszczania się pochwy. Faktycznie, irygacja pochwy może mieć negatywne skutki uboczne. Oprócz używania właściwych substancji i wykonania zabiegu we właściwy sposób, ważne jest także, aby nie powtarzać irygacji zbyt często. Jeśli częstotliwość jest zbyt duża to naruszamy florę bakteryjną, która zapewnia prawidłowe środowisko w pochwie i chroni przed szkodliwymi bakteriami i infekcjami.
Irygacja pochwy może prowadzić m.in. do: bakteryjnego zapalenia pochwy, infekcji grzybiczej, przeniesienia infekcji na inne narządy płciowe, podrażnienia pochwy czy zmniejszenia odporności na choroby weneryczne.
Z powodu tych wielu możliwych negatywnych konsekwencji lepiej nie wykonywać irygacji na własną rękę. Do utrzymania codziennej higieny wystarczy zwyczajne mycie miejsc intymnych wodą i szarym mydłem lub ewentualnie płynem do higieny intymnej. Jeśli zauważymy jakieś problemy związane z pochwą np. nieprzyjemny zapach – należy wybrać się do lekarza, który zleci właściwe leczenie. Zdecydowanie nie powinno się wtedy decydować samej o wykonaniu irygacji! Zabiegu nie można wykonywać także będąc w ciąży lub podczas miesiączki i owulacji.
Kiedy należy wykonać irygację pochwy?
Mimo tych zastrzeżeń i różnorodnych opinii na temat zasadności i bezpieczeństwa irygacji pochwy, są sytuacje, kiedy może ona przynieść korzyści. Zabieg ten wskazany jest często przed zabiegami chirurgicznymi. Niekiedy lekarza ginekolodzy zlecają ją również w celu leczenia niektórych infekcji. To czy powinnyśmy wykonać irygację pochwy zależy od decyzji lekarza.