Publiczna służba zdrowia stara się jak może, aczkolwiek niedociągnięcia zdecydowanie przeważają nad pozytywami. Żywym przykładem jest czas oczekiwania na wizytę, który nierzadko ciągnie się nawet tygodniami. Całe szczęście żyjemy w dobie dobrze rozwiniętej telekomunikacji i sieci internetowej, co umożliwia nam podnoszenie jakości życia na każdej płaszczyźnie. Wynikiem tego są telekonsultacje, pozwalające na otrzymanie e-recepty online bez wychodzenia z domu. Ile kosztuje taka usługa? Odpowiadamy.
Czym jest recepta elektroniczna?
E-recepta to dokument medyczny, który wystawiany jest przez lekarza za pośrednictwem systemu elektronicznego. Taka forma zaświadczeń została wprowadzona od 8 stycznia 2020 roku i zajęła ona oficjalnie miejsce papierowej wersji. Każda recepta elektroniczna zawiera szczegółowe informacje dotyczące przepisanego lekarstwa oraz dane pacjenta. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, iż zapiski są jasne, przejrzyste i czytelne, co minimalizuje ryzyko popełnienia pomyłki przez pracownika apteki.
Jak działa e-recepta?
Zapis w formie elektronicznej przekazywany jest z gabinetu lekarskiego do farmaceuty. Wykorzystywany jest do tego specjalny serwis, zaprogramowany specjalnie pod służbę zdrowia. Co więcej, jeżeli dostałeś receptę na lek refundowany, to ta informacja kierowana jest natychmiastowo do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). System znacznie ułatwia pracę lekarzom, ponieważ mają oni wgląd do farmakoterapii pacjenta, który również na tym korzysta. Elektroniczna karta zawiera bowiem adnotacje dotyczące:
- jaki lek został przypisany,
- który lekarz zdecydował się na przypisanie danego medykamentu,
- jak został opisany sposób dawkowania leku.
Recepta elektroniczna – zalety dla pacjenta
O e-receptach można mówić w samych superlatywach i bardzo trudno doszukać się ich wad. Fundamentalną zaletą, która cechuje karty elektroniczne, jest ich wysoki poziom zautomatyzowania i rozwoju, dzięki czemu chory nie musi wychodzić z domu do przychodni lekarskiej, aby otrzymać zaświadczenie na lek. Ponadto, jeżeli zdarzy nam się zapomnieć kodu dokumentu, wystarczy, że zajrzymy na Internetowe Konto Pacjenta, które dostępne jest dla wszystkich obywateli Polski. Jeżeli natomiast zdecydowaliśmy się na e-receptę online, to jej treść wraz z najważniejszymi informacjami znajduje się na e-mailu, który podaliśmy w formularzu strony internetowej, oferującej tego typu usługi.
Recepta elektroniczna online gwarantuje, że nie spędzisz kilku godzin w kolejce ciągnącej się godzinami. Medycy współpracujący z takimi firmami są cały czas dostępni dla pacjentów, a dodatkowo ich liczba jest o wiele większa niż w placówkach lekarskich. Strony działają 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, co sprawia, że nawet najbardziej awaryjna sytuacja przestaje być powodem do zmartwień.
Ile kosztuje e-recepta online?
Koszt e-recepty jest zależny od tego, której firmy usługi wybierzemy. Zazwyczaj cena wystawienia zaświadczenia na medykamenty oscyluje w granicach 60-70 zł. Wybierając stronę, powinno się uwzględnić, czy ustalony koszt wypisania recepty elektronicznej jest stały i niezależny od danego specyfiku, ponieważ w innym wypadku ostateczna opłata może nas zaskoczyć.
Telefoniczna konsultacja lekarska – ile kosztuje?
Telekonsultacje są kwintesencją wygody i komfortu, ponieważ nie wymagają udawania się do przychodni. Jest to szczególnie pomocne wówczas, gdy chcemy otrzymać receptę na lek przeznaczony do leczenia chorób przewlekłych lub innych dolegliwości, które nie potrzebują rozpoznania i dokładniejszej diagnostyki. Wiele pacjentów zastanawia się, czy warto korzystać z konsultacji lekarskich online i jakie koszta się z nimi wiążą. Naszym zdaniem wizyta telefoniczna jest bardzo praktyczna, ponieważ nie trzeba rezygnować ze swoich codziennych obowiązków, a ponadto pozwala ona zaoszczędzić czas, który w dzisiejszym świecie jest na wagę złota. Cena takiej telekonsultacji w większości przypadków wynosi tyle samo, ile opłata e-recepty. Decydując się na e-konsultację płacimy tylko i wyłącznie za tę usługę, co oznacza, że jeśli lekarz postanowi przepisać nam dany produkt leczniczy, to nie ponosimy za to żadnych dodatkowych kosztów.
FAQ:
- Co to jest e-recepta?
Recepta elektroniczna to zaświadczenie lekarskie, które w odróżnieniu od tradycyjnej wersji, zapisywane jest w specjalnym systemie. Taka optymalizacja ma na celu usprawnienie działań lekarzy oraz zminimalizowanie ryzyka ewentualnych pomyłek.
- Czy recepta elektroniczna realizowana jest w każdej aptece?
Według przepisów w Polsce każdy farmaceuta ma obowiązek zrealizować receptę, nawet jeśli została wydana przez stronę internetową. Są jednak opisane pewne okoliczności, kiedy to pracownik apteki może odmówić wydania leku. Zaliczamy do nich m.in. młody wiek pacjenta oraz podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia przez niemedyczne użycie leku.
- Czy cena e-recepty jest wysoka?
Koszt wypisania takiego dokumentu mieści się w granicach 60-70 złotych. Warto pamiętać, że jest to wygodna możliwość, która zapewnia szereg korzyści. Z tego powodu można rzec, że cena w tym wypadku idzie wraz z jakością.