Mięczak zakaźny jest chorobą wirusową, o podłożu zbliżonym do ospy. Jej wygląd i nazwa powodują niepokój, jednak nie jest ona taka straszna. Podjęcie właściwego leczenia z pewnością pozwoli na skuteczne pozbycie się zmian skórnych. Powinniśmy pamiętać, że są to zmiany, które łatwo mogą się rozprzestrzeniać, zajmując nowe powierzchnie skóry u osoby chorej, ale również przenosić się na innych domowników czy znajomych.
Wysoki poziom higieny w walce z mięczakiem zakaźnym
Jest to element niezwykle istotny. Do zainfekowania innej osoby może bowiem dojść poprzez korzystanie z tych samych ręczników, szlafroków czy też na basenie lub w saunie. Dlatego w okresie choroby takich miejsc należy unikać. Jeśli u dziecka zostanie stwierdzony mięczak zakaźny rodzice powinni zadbać o regularną wymianę ręczników, pościeli oraz ubrań do spania, każdego dnia powinna być również zmieniana bielizna i dokładnie prana.
Małego pacjenta należy uczulać na regularne mycie rąk, nie drapanie i nie rozdrapywanie zmian oraz nauczyć korzystania z osobnego ręcznika każdej sytuacji. Konieczne jest pozostanie w domu i unikanie przedszkola lub szkoły w trakcie leczenia, z uwagi na fakt, iż choroba może łatwo rozprzestrzenić się na inne dzieci.
Domowe i ludowe sposoby w walce z mięczakiem zakaźnym
Mięczak zakaźny jest chorobą skórną, która powinna być leczona pod kontrolą lekarza dermatologa. Jeśli zdecydujemy się na takie i rozpoczniemy przyjmowanie leków lub stosowanie jakichkolwiek maści o działaniu miejscowym to przed zastosowaniem dowolnej domowej metody należy skonsultować się ze specjalistą. Niektóre, nawet naturalne substancję, mogą bowiem wchodzić w reakcję z lekami, osłabiać ich działanie lub powodować wystąpienie działań niepożądanych lub skutków ubocznych.
Jakie znamy domowe sposoby na mięczaka zakaźnego?
1. Czosnek – można przygotować z niego maść, wystarczy obrać i przecisnąć przez praskę duży ząbek czosnku, a następnie wymieszać z niewielką ilością masła, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Można również nacinać ząbek i bezpośrednio smarować nim zmienione miejsce na skórze. Czosnek ma działanie antyseptyczne, wysusza i dezynfekuje zmiany na skórze.
2. Sok z glistnika – jest to trująca roślina, przy której stosowaniu należy zachować ostrożność. Smaruje się sokiem z niej jedynie zmiany skórne uważając aby nie podrażnić otaczającej skóry. Sok można wykonać samodzielnie lub nabyć w aptece.
3. Sok z liści śliwy – popularne ciemne śliwki występują dość powszechnie w naszym klimacie. Do złagodzenia zmian na skórze można wykorzystać liście drzewa. Sok należy przygotować ze świeżych liści i smarować nim zmiany na skórze w celu usunięcia, można go przechowywać w lodówce przez kilka dni.
4. Zioła – w moździerzu mieszamy 3 łyżki eukaliptusa, nagietka, krwawnika, jagód jałowca, pączki sosny oraz brzozy, kolejnym krokiem jest dokładne zmiażdżenie składników. Każdego dnia kuracji leczenia mięczaka zakaźnego przygotowujemy wywar z mieszanki i robimy okład zmian skórnych, wskazane jest również wypijanie około pół szklanki dziennie.
5. Nalewka ziołowa – liście orzecha włoskiego, nagietek, glistnik, wymieszane w różnych proporcjach, kruszymy i umieszczamy w słoiku, następnie zalewamy większa ilością 90% alkoholu, zamykamy i ostawiamy na około 3 tygodnie. Można nią smarować bezpośrednio zmiany na skórze.
Czytaj również: Mięczak zakaźny – wszystko co musisz o nim wiedzieć