Zaburzenia afektywne
fot. elements.envato.com

Nierzadko zdarza się, że ludzie doświadczają zmian nastroju nieregularnych zmian nastroju. Jednak te mogą zbiegać się z nadejściem nowej pory roku. Wówczas ma się do czynienia z poważnym zaburzeniem depresyjnym (MDD) o wzorze sezonowym, bardziej znanym jako sezonowe zaburzenie afektywne lub depresja sezonowa. W niniejszym artykule szerzej omówimy to zjawisko, aby móc potencjalnie wstępnie zdiagnozować je u siebie.

Omówienie terminu

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) lub sezonowa depresja to starsze terminy oznaczające zaburzenie depresyjne (MDD) z sezonowym wzorcem. Choroba ta charakteryzuje się uczuciem smutku i depresji, które pojawiają się wraz ze zmieniającymi się porami roku, najczęściej jesienią lub zimą, kiedy temperatury zaczynają spadać, a dni stają się krótsze.

Objawy ustępują samoistnie, gdy wychodzisz z sezonu, który cię dotyka.

Zobacz także: E-recepta online

Ponieważ większość ludzi doświadcza tych zmian nastroju podczas zimy, czasami nazywa się to depresją zimową.

Jeśli objawy są mniej nasilone, epizod taki można nazwać „zimowym smutkiem”. Oficjalnym odniesieniem dla tej łagodniejszej wersji jest subsyndromalne sezonowe zaburzenie afektywne typu zimowego lub typu zimowego.

Czy sezonowa choroba afektywna występuje tylko zimą?

 

Chociaż objawy zimą są znacznie częstsze, niektórzy ludzie doświadczają zmian nastroju na początku lata.

Jest to znane jako sezonowe zaburzenie afektywne typu letniego, depresja letnia lub w łagodniejszej formie „letni blues”.

Uważa się, że depresja zimowa jest spowodowana brakiem światła słonecznego, podczas gdy depresja letnia może być wywoływana przez ciepło, wilgotność i zbyt dużą ekspozycję na światło, co może wpływać na cykl snu i czuwania.

Chociaż statystyki dotyczące częstości występowania depresji letniej nie są tak łatwe do znalezienia, jak te dotyczące depresji zimowej, szacuje się, że około 10% osób z depresją sezonową doświadcza jej wiosną lub latem.

Ponadto można zaobserwować, że letnia depresja może występować częściej w niektórych regionach o cieplejszym klimacie i prawdopodobnie mniejszym dostępie do klimatyzacji.

Jakie są objawy sezonowej choroby afektywnej?

Niektóre oznaki i symptomy depresji sezonowej są takie same, jak te, których możesz doświadczać w przypadku innych rodzajów depresji.

Depresja zimowa i letnia ma również pewne specyficzne objawy, które zostaną opisane poniżej.

Należy pamiętać, że nie wszyscy doświadczają wszystkich wymienionych objawów:

  • utrata zainteresowania czynnościami, które lubiłeś w przeszłości,
  • zmiany apetytu lub wagi,
  • problemy ze snem,
  • uczucie pobudzenia lub ospałości,
  • niski poziom energii,
  • doświadczanie poczucia beznadziejności lub bezwartościowości,
  • trudności z koncentracją,
  • doświadczanie częstych myśli o śmierci lub samobójstwie.

 

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – hh24.pl

Podsumowanie

Jak widać, słabsza kondycja psychiczna umotywowana porą roku nie jest jedynie domysłem. Tym lepiej zdawać sobie sprawę z istnienia sezonowego zaburzenia afektywnego, które można jednoznacznie określić mianem depresji właśnie. Jeśli faktycznie będziemy czuć się gorzej w określonych miesiącach, to dla własnego zdrowia warto skontaktować się z psychoterapeutą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj