Strona główna Choroby Nadpotliwość – objawy, przyczyny i leczenie

Nadpotliwość – objawy, przyczyny i leczenie

30
0
Nadpotliwość - objawy, przyczyny i leczenie
Nadpotliwość - objawy, przyczyny i leczenie (fot. Shutterstock)

Nadpotliwość jest bardzo kłopotliwa dla osoby dotkniętej tym schorzeniem – wywołuje wstyd i zażenowanie. Jednak nie zawsze jest to powód do niepokoju. Trzeba dokładnie zaobserwować, czy faktycznie mamy do czynienia z nadpotliwością.

Pocenie się to bowiem jak najbardziej naturalny objaw. Jego celem jest między innymi obniżenie temperatury ciała. W większości przypadków wystarczy więc stosowanie zwykłych dezodorantów, oczywiście w połączeniu z prawidłową higieną oraz noszeniem ubrań z naturalnych tkanin. Jednak niektóre osoby zmagają się z nadmiernymi objawami w tym zakresie. W tym wypadku trzeba stosować bardziej radykalne środki zaradcze. Przede wszystkim – należy poznać przyczynę, gdyż nadmierne pocenie może być objawem groźnych chorób.

Objawy nadpotliwości

Zaobserwowanie u siebie nadmiernego wydzielania potu, nie tylko w typowych okolicznościach, w czasie uprawiania sportu, upałów itd., powinno niepokoić. Może to się wiązać ze strefą emocjonalną – to jedna z reakcji na stres. Jednak nadpotliwość może też być sygnałem, że organizm cierpi z powodu poważnej przypadłości, np. cukrzycy, gruźlicy, chorób nerek czy nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu powinna być pierwszym krokiem ku pozbyciu się tego problemu.Ważnym sygnałem jest nasilanie się objawów potliwości i występowanie nadmiernego wydzielania potu w okolicznościach, które dotąd nie były do tego powodem.

Przyczyny nadpotliwości

Nadpotliwość
Nadpotliwość (fot. Shutterstock)

Charakterystyczny zapach potu oraz jego nadmiar może być spowodowany obniżeniem się poziomu cukru we krwi. Niekoniecznie musi to oznaczać cukrzycę. Taki symptom może być reakcją organizmu np. na głodówki oczyszczające. Jednak warto w takiej sytuacji poddać się badaniu stężenia glukozy we krwi. U kobiet w dojrzałym wieku nadmierna potliwość może być jednym z pewnych objawów menopauzy. To znak, że zaczyna się okres, w którym może dochodzić do osłabienia organizmu i wielu niepokojących objawów. W tym czasie należy znaleźć się pod stałą opieką lekarzy specjalistów (między innymi ginekologa). Pocenie się jest w tym przypadku zawiązane z działaniem hormonów. Innymi przyczynami mogą być choroby nerek, a nawet gruźlica. Choroba ta, uważana za  już niewystępującą,  powraca. Każdy niepokojący sygnał powinien  być powodem poddania się diagnostyce w gabinecie lekarskim. Czasami za nadpotliwość odpowiadają po prostu geny – jeśli nasi przodkowie musieli się zmagać z tym problemem, to wielce prawdopodobne jest, że i nas on spotka. Często jednak nadpotliwość jest też wywołana przez zaniedbania w zakresie higieny czy też ubioru. Niedostosowanie stroju do warunków atmosferycznych powodować może przegrzewanie ciała, w konsekwencji oczywiście – pocenie. Podobnie jak noszenie ubrań z tkanin nieprzewiewnych. Warto  stawiać na bawełnę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here