Biegunka u dzieci stanowi dość powszechną dolegliwość. Pojawia się w przypadku licznych schorzeń, u dzieci najczęściej gdy dojdzie do grypy jelitowej, rotawirusa lub zatrucia, może wystąpić również na tle bakteryjnym lub stanowić konsekwencję zjedzenia czegoś nieodpowiedniego. Terminem tym nazywamy zdecydowanie częstszą niż zwykle konieczność oddawania stolca, zwykle zmienia się również jego konsystencja na bardziej płynną oraz zapach na bardziej intensywny.
Synonimem biegunki jest rozwolnienie. Mogą jej towarzyszyć znaczące osłabienie organizmu, dreszcze oraz gorączka, w gorszych przypadkach odwodnienie, któremu koniecznie należy zapobiegać. W czasie biegunki kupa u dziecka pojawia się zdecydowanie częściej niż zwykle, ma nieprzyjemny zapach, a konsystencję niekiedy zbliżoną do wody. Mogą występować w niej domieszki śluzu, krwi lub ropy.
Biegunka u dzieci – jakie są przyczyny biegunki?
- Infekcja wirusowa – grypa żołądkowa, rotawirus,
- Stres,
- Zakażenie bakteryjne – Salmonella,
- Zatrucie endotoksynami bakteryjnymi,
- Alergia,
- Zatrucie wywołane np. przez środki chemiczne,
- Zespół Leśniowskiego-Crohna,
- Zatrucie rtęcią,
- Zatrucie lekami,
- Nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu,
- Zapalenie trzustki,
- Zapalenie jelit.
Biegunka u dzieci – objawy towarzyszące
W przypadku biegunek mogą pojawić się różne dodatkowe objawy. Często są one uzależnione od przyczyny powstania rozwolnienia. Co może występować jednocześnie z biegunką?
- Gorączka,
- Bole brzucha,
- Wymioty,
- Krew w stolcu,
- Wysypka,
- Powiększenie śledziony,
- Osłabienie,
- Odwodnienie,
- Utrata łaknienia,
- Drgawki,
- Bole głowy,
- Majaczenia,
- Utrata przytomności,
- Śluz w stolcu,
- Nagłe parcie na stolec,
- Ropa w stolcu,
- Spadek masy ciała.
- Anemia.
Leczenie biegunki
Biegunki leczy się zależnie od ich przyczyny. Mogą być spowodowane zarówno przez wirusy jak i bakterie.
W przypadku zakażenia wirusowego konieczne jest stosowanie lekkostrawnej diety, pilnowanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Lekarze zalecają również podawanie probiotyków, smecty czy preparatów zawierających elektrolity. Ból można łagodzić z zastosowaniem np. ibuprofenu, który posiada dodatkowo działanie przeciwzapalne. Najczęściej w początkowej fazie choroby dominują wymioty, które następnie ustępują miejsca rozwolnieniu. Utrzymuje się ono przez kilka dni, gdyż nasz organizm potrzebuje czasu na wydalenie wirusa.
W przypadku zakażenia bakteryjnego ulgę przyniesie dopiero zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Dodatkowo zaleca się dietę eliminacyjną oraz probiotyki i leki o działaniu objawowym.
Zobacz także: Adenowirusy, czyli winowajcy licznych schorzeń