Siemię lniane (lub inaczej nasiona lnu zwyczajnego) należy obecnie do jednego z najczęściej stosowanego zielarskiego środka leczniczego. Nic dziwnego, siemię posiada szereg bardzo korzystnych dla zdrowia właściwości, a zwłaszcza w kontekście układu pokarmowego, który w dzisiejszych czasach jest tak mocno eksploatowany.

Nasiona lnu po zalaniu wodą wytwarzają wokół siebie sporą ilość śluzu, który działa osłaniająco na ściany żołądka oraz jelit, a dodatkowo wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie. Nasiona lnu mają również znakomity i zbawienny wpływ na skórę, paznokcie oraz włosy, a także wspomagają odchudzanie. Redukują również ilość złego cholesterolu we krwi i poprawiają wydolność układu krążenia. Warto również zaznaczyć, że regularne picie siemienia lnianego pozytywnie wpływa na samopoczucie. Można stosować je również zewnętrznie jako naturalna odżywka dla suchych, łamliwych i zniszczonych włosów. Co warto zatem wiedzieć o tym skarbie natury i o jego wpływie na ludzki organizm?

Z historycznego punktu widzenia siemię lniane znane jest już od tysiącleci. Według źródeł historycznych było ono przepisywane chorym przez Hipokratesa jako środek łagodzący na problemy z układem trawiennym. Pozytywnie wypowiadała się o nim również Hildegarda z Bingen – jedna z najbardziej wybitnych kobiet okresu średniowiecza. W jej opinii siemię lniane stosowane regularnie przynosi chorym ukojenie na ciele i duszy.

Rodzaje siemienia lnianego

Na rynku spotkać można dwa rodzaje siemienia lnianego – brązowe oraz złociste. To pierwsze dostępne jest zazwyczaj w sklepach zielarskich i aptekach oraz jest droższe od jego brązowego odpowiednika, które nabyć można już za kilka złotych za 300 – 500g. Różnica może też występować pomiędzy formą sprzedawanych ziaren, a mianowicie dostać można siemię zmielone oraz w postaci całych ziarenek. Według ekspertów badających właściwości siemienia, najlepiej kupować całe ziarna i mielić je bezpośrednio przez wypiciem. Tym sposobem uchronić się można przed utlenianiem zawartych w siemieniu kwasów Omega 3.

Siemię lniane – właściwości

Siemię lniane bogate jest przede wszystkim w błonnik pokarmowy, który decyduje o prawidłowej pracy jelit. Po drugie występują w nim lignany i kwasy tłuszczowe Omega 3. Spoglądając do tabeli wartości odżywczych i odszukując w nich siemię lniane można zauważyć, że jedna łyżeczka dostarcza około 3-4 gramy błonnika co stanowi około 15 % dziennego zapotrzebowania na ten składnik odżywczy. Ziarna lnu zawierają zarówno rozpuszczalną jak i nierozpuszczalną formę błonnika. Ten pierwszy odpowiedzialny jest za wydzielanie śluzu, który chroni ściany jelit oraz żołądka, a także powoduje dłuższe odczuwanie sytości. Błonnik nierozpuszczalny natomiast poprawia perystaltykę jelit poprzez zwiększenie objętości mas kałowych co związane jest z wiązaniem wody. Udowodniono zbawienny wpływ tego rodzaju błonnika w walce z zaparciami. Należy jednak pamiętać o jednoczesnym wypiciu sporej ilości wody.

Kolejną bardzo pozytywną zaleta siemienia lnianego jest obniżanie poziomu złego cholesterolu. Potwierdzają to badania, które wykazały, że picie 30g siemienia dziennie przez okres 3 miesięcy radykalnie obniża cholesterol oraz wpływa na wydalanie tłuszczów wraz z kałem.

Inną cechą siemienia lnianego jest kontrola poziomu glukozy we krwi. Badania wykazują, iż dieta połączona z codziennym spożywaniem ziaren lnu przez okres miesiąca może spowodować obniżeniu poziomu glukozy o nawet 20%.

Warto również wspomnieć, że siemię lniane zapobiega zachorowaniom na nowotwory hormonozależne (rak piersi, rak prostaty, rak jelita grubego czy jajników). Odpowiedzialny za to jest kwas tłuszczowy ALA, który poprzez swoje antyoksydacyjne właściwości hamuje rozwój guzów.

Zobacz także: Właściwości zdrowotne pomarańczy olbrzymiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj