fot. elements.envato.com

Białe wino – jego historia  zaczyna się we wczesnej starożytności. Przez wiele wieków sposób wyrabiania był udoskonalany przez właścicieli winnic, a dzieje samego trunku są niebywale malownicze i długie. Wytwarzane jest w głównej mierze z moszczu winogron różnych odmian.

Białe wino: szczepy

Do najpopularniejszych szczepów białych gron należą takie odmiany jak Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc czy Semillon, ale również należące do rodziny ciemnych winogron Gewurztraminer lub Muscat. Ponadto do rodziny win białych zalicza się również wina owocowe produkowane z owoców jabłoni, białych porzeczek, dziko rosnącej róży czy specjalnych odmian ryżu. W przeciwieństwie do wina czerwonego, wino białe posiada dużo więcej odmian i sposób produkowania.

Barwa

Barwa wina w największej mierze jest uzależniona długości przebywania skórek winogron w kadziach do produkcji wina. Jak wiadomo winogrona przeznaczone do wytwarzania wina posiadają ogromne ilości garbników i taniny – od tych dwóch składników jest uzależniona jego barwa. Wino białe powstaje w efekcie wiwifikacji czystego moszczu, dla porównania fermentacja wina czerwonego odbywa się wraz ze skórkami i pestkami owoców.

Białe wino: wytwarzanie

Wino jest wytwarzane niemalże na całym świecie – także w Europie jest wiele winnic specjalizujących się w produkcji tej odmiany win. W szczególności na uwagę zasługują wina białe pochodzące z terenów Francji, Włoch, Bułgarii, Niemiec czy Węgier. Bardzo ciekawą odmianą wina białego jest węgierski tokaj – wytwarzany w procesie winifikacji z popularnego szczepu Furmint lub niemieckiego Rieslingi. Niemniej jednak najważniejszym producentem wina pozostaje państwo Franków, gdzie najpowszechniejszymi szczepami winogron są Chardonnay czy Savignon Blanc. Interesującym wydaje się być to, że białe wino produkowane niekiedy z wykorzystywaniem soku z czerwonych gron np. Point Noir – odmiana przeznaczona głównie jako baza do produkcji win musujących i szampanów.

Historia

Historia wina zaczyna się we wczesnej starożytności. Przez wiele wieków sposób wyrabiania był udoskonalany przez właścicieli winnic, a dzieje samego trunku są niebywale malownicze i długie. Wino białe wytwarzane jest w głównej mierze z moszczu winogron różnych odmian. Do najpopularniejszych szczepów białych gron należą takie odmiany jak Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc czy Semillon, ale również należące do rodzony ciemnych winogron Gewurztraminer lub Muscat.

Ponadto do rodziny win zalicza się również wina owocowe produkowane z owoców jabłoni, porzeczek, dziko rosnącej róży czy specjalnych odmian ryżu. W przeciwieństwie do wina czerwonego, wino posiada dużo więcej odmian i sposób produkowania. Barwa wina w największej mierze jest uzależniona długości przebywania skórek winogron w kadziach do produkcji wina. Jak wiadomo winogrona przeznaczone do wytwarzania wina białego posiadają ogromne ilości garbników i taniny. Od tych dwóch składników jest uzależniona jego barwa. Wino powstaje w efekcie winifikacji czystego moszczu. Dla porównania fermentacja wina czerwonego odbywa się wraz ze skórkami i pestkami owoców.

Wino jest wytwarzane niemalże na całym świecie. W Europie jest wiele winnic specjalizujących się w produkcji tej odmiany win. W szczególności na uwagę zasługują wina pochodzące z terenów Francji, Włoch, Bułgarii, Niemiec czy Węgier.  Bardzo ciekawą odmianą wina jest węgierski tokaj  – wytwarzany w procesie winifikacji z popularnego szczepu Furmint lub niemieckiego Rieslingi.  Niemniej najważniejszym producentem wina białego pozostaje państwo Franków, gdzie najpowszechniejszymi szczepami winogron są Chardonnay czy Savignon Blanc.  Interesującym wydaje się być to, że do wytwarzania białego jest wykorzystywany sok z czerwonych gron np. Point Noir – odmiana przeznaczona głównie jako baza do produkcji win musujących i szampanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj