fot. elements.envato.com

Badania wątrobowe powinno się wykonywać, ponieważ wątroba jest z całą pewnością jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. W wątrobie zachodzi większość procesów metabolicznych. Przy jej pomocy gromadzimy dostarczone wraz z pożywieniem cenne minerały i witaminy. Przetwarza jednak nie tylko to co jemy ale także usuwa z organizmu toksyny, których jej dostarczamy w postaci niewłaściwej diety, nadmiernego zażywania leków lub napoi alkoholowych.

Zaburzenia niektórych funkcji wątroby początkowo nie dają żadnych niepokojących objawów. Niestety jej złe funkcjonowanie może mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję i zdrowie całego organizmu. Dlatego bardzo istotne jest, okresowe sprawdzanie, w jakiej kondycji znajduje się ten tak ważny dla nas organ. Najprostszym sposobem na sprawdzenie stanu naszej wątroby jest wykonanie badań.

Jakie badania wątrobowe pozwolą na określenie stanu zdrowia wątroby?

Do oceny stanu wątroby i ewentualnych zmian w jej obrębie lekarze używają metod laboratoryjnych jak i obrazowych. Do najczęściej zalecanych należą:

  1. Próby wątrobowe, które pozwalają oznaczyć parametry wątroby (enzymów wątrobowych i bilirulobiny), które są przydatne w diagnostyce chorób dróg żółciowych i wątroby. Termin próby wątrobowe obejmuje badania w surowicy krwi czterech enzymów i bilirubiny (ich wyniki interpretowane są łącznie). Na ich podstawie można potwierdzić lub wykluczyć marskość wątroby, żółtaczkę oraz potwierdzić wczesne obumieranie czerwonych krwinek. Badania te są pomocne w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego oraz zawału serca. Próby wątrobowe to laboratoryjne badanie krwi przy pomocy którego określa się poziom enzymów ALT (AIAT) i AST (AspAT). Przekroczenie prawidłowych wartości enzymów wątrobowych może oznaczać uszkodzenie komórek wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby.
  2. Ultrasonografia i tomografia komputerowa: przy pomocy tych badań można określić drożność dróg żółciowych, zmiany w pęcherzu żółciowym, rozpoznać guzy i torbiele oraz nieprawidłowości w budowie wątroby (badania obrazowe wykonywane przy użyciu ultrasonografu i tomografu).
  3. Scynografia izotopowa: badanie to pozwala na ocenę wielkości, położenia wątroby i określenia ubytków w jej obrębie. Jest to badanie obrazowe, które wykonywane jest przy pomocy aparatu złożonego z gammakamery oraz połączonego z nią komputera, gdzie obraz jest rejestrowany. W celu ułatwienia obserwacji pacjentowi zostaje podany izotop, który jest przyciągany przez komórki wątroby (rozwój stanu zapalnego może oznaczać zabarwienie się podanego pacjentowi kontrastu na kolor czerwony w wybranych punktach).
  4. Angiografia: służy do zbadania unaczynienia wątroby (coraz częściej metoda ta jest zastępowana tomografią komputerową lub ultrasonografią).
  5. Laparoskopia diagnostyczna: jest to metoda obrazową polegająca na wykonaniu małego nacięcia i wprowadzeniu loparosku zakończonego kamerą oraz obserwacji na monitorze komputera obrazu, który umożliwia zdiagnozowanie wszelkich guzów na powierzchni wątroby oraz marskości tego organu.
  6. Biopsja wątroby: jest to metoda inwazyjna polegająca na pobraniu wycinka i przeprowadzeniu badania histopatologicznego, które umożliwia rozpoznanie każdej zmiany w obrębie wątroby.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj