Posiew, czyli badania mikrobiologiczne, wykrywa w drobnoustroje chorobotwórcze i podatność organizmu na działanie leków, które mogą je zwalczyć.

Dzięki badaniom można ustalić, jaka metoda leczenia będzie najlepsza do zastosowania przy danym zakażeniu. Niektóre organizmy wykazują odporność na działanie pewnych często stosowanych antybiotyków, dlatego przeprowadzenie posiewu może przyspieszyć leczenie, bez konieczności zmieniania medykamentów.

Rodzaje badań mikrobiologicznych

Rodzaje badań mikrobiologicznych możemy podzielić ze względu na rodzaj badanych mikroorganizmów: bakteriologiczny, tlenowy, beztlenowy, mykologiczny. Natomiast metod badań jest wiele. Metoda I nazywa się uproszczoną, metoda II to posiew redukcyjny, metoda III nie ma skróconej nazwy, polega na wysiewaniu na podłoża stałe umieszczone w probówkach. Wymienione metody stanowią grupę metod jakościowych. Metoda IV polega na wielokrotnych rozcieńczeniach, metoda V to metoda Hoepricha, zaś metoda VI polega na wysiewaniu na płynne podłoża.

Etapy badań mikrobiologicznych

Badania mikrobiologiczne odbywają się w kilku etapach. Kluczowe jest pobranie odpowiedniej próby materiału do analizy. Pobiera się go z różnych miejsc: z gardła, z nosa, z pochwy, to może być mocz, krew lub inne wydzieliny. Ważne, by próbkę pobrać jeszcze przed zastosowaniem antybiotykoterapii lub przynajmniej 3 dni po odstawieniu dotychczas przyjmowanego leku. Następnie odbywa się hodowla mikroorganizmów, w zależności od rodzaju trwa od kilku godzin do kilku tygodni. Potem w laboratorium przeprowadzane są testy, manualne lub przy użyciu automatu, które mają na celu określenie typu chorobotwórczego organizmu. Kolejne testy dotyczą wrażliwości drobnoustroju na antybiotyki. Grupuje się je według trzystopniowej skali: wrażliwy, średniowrażliwy lub oporny. Na koniec ustala się wynik, który trafia do pacjenta i po przeanalizowaniu przez lekarza zostaje ustalona terapia farmakologiczna.

Posiew jest bardzo skuteczną metodą pomocną w dobieraniu antybiotykoterapii, jednocześnie stanowiąc jedno z najbardziej niedocenianych przez lekarzy badań. Ci ostatni wolą dobierać leki na podstawie przypuszczeń, co często skutkuje wydłużeniem procesu zdrowienia pacjenta.

Zobacz także: Wielofunkcyjna miedź – właściwości i zastosowanie miedzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj