Awokado jest najbardziej kalorycznym owocem, jednak mimo to, warto je jeść, ponieważ ma mnóstwo dobrych składników odżywczych, które wykazują pozytywne działanie na różne funkcje organizmu. Owoc ten jest bardzo zdrowy, jest jednak wciąż niedoceniany. A jakie dobroczynne składniki zawarte są w awokado? Jak i ile go jeść, aby było najzdrowsze?

Wartości odżywcze

Jednymi z bardziej wartościowych składników, jakie są zawarte w awokado, są nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 9. Awokado zawiera ich wyjątkowo dużo, bo aż 20 – 30%. Oprócz kwasów omega – 9, zawiera kwasy omega – 3 i omega – 6. Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływają między innymi na zwiększenie przyswajania innych wartości odżywczych, takich jak likopen. Mimo dużej zawartości tłuszczów, powinny jeść je osoby, które mają podwyższony poziom złego cholesterolu. Dobre tłuszcze zawarte w awokado wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu dobrego cholesterolu i obniżenie złego. Poza tym, nienasycone kwasy tłuszczowe powinny być spożywane przez osoby cierpiące na odporność insulinową. Awokado zawiera również dużo witamin, między innymi A, C i E, ale również witaminy z grupy B, w tym szczególnie istotny dla zdrowia kobiet ciężarnych kwas foliowy. Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, owoc ten zawiera duże ilości potasu. Pierwiastek ten doskonale wpływa na pracę serca, reguluje ciśnienie krwi i ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Poza tym, w przeciwieństwie do wielu innych owoców, zawiera on mało cukrów prostych.

Jak awokado wpływa na nasze zdrowie?

Jak już wspomniano, awokado świetnie wpływa na regulację poziomu złego i dobrego cholesterolu, dzięki czemu jest odpowiednie dla osób chorujących na miażdżycę. Awokado sprawdza się również jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego u osób chorujących na choroby serca. Oprócz tego, kwasy tłuszczowe w połączeniu z witaminą E mają działanie zapobiegające rozwojowi choroby Alzheimera, wspomagają koncentrację i pamięć, więc dobrze jeść je zwłaszcza w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego. Owoc ten, dzięki zawartości enzymów, wspomaga pracę układu pokarmowego, zapobiega wzdęciom, biegunkom, zaparciom, a nawet wrzodom żołądka.

Mimo to, że awokado jest wysokokaloryczne (ma około 160 kcal w 100 gramach), potwierdzono, że wpływa pozytywnie na odchudzanie. Po zjedzeniu awokado jesteśmy bowiem syci przez dłuższy czas i mamy mniejszą ochotę na podjadanie przekąsek między głównymi posiłkami. Oprócz tego, wspomaga metabolizm, co nie jest bez znaczenia podczas odchudzania.

Jak jeść awokado?

Awokado można jeść w zasadzie bez dodatków, ale w takiej formie nie ma ono wyrazistego smaku. Owoc ten świetnie sprawdzi się na kanapkach, najlepiej zamiast masła. Owoc można również dodawać do sałatek, podawać na ciepło (na przykład zapieczone z jajkiem) albo przygotowywać z niego rozmaite pasty. Owoc można także dodać do koktajli owocowo – warzywnych.

Najlepiej kupować dojrzałe owoce albo przed zjedzeniem poczekać kilka dni, aż owoc będzie miękki. Dojrzałe awokado najlepiej przechowywać w lodówce. Jeśli nie wykorzystasz całego awokado na jeden raz, najlepiej pozostaw niezjedzoną część razem z pestką, ponieważ zapobiegnie ona czernieniu owocu. Zmianie koloru zapobiegnie również skropienie awokado sokiem z cytryny albo limonki.

Oprócz miąższu, do jedzenia nadaje się również pestka, która ma nawet więcej wartości odżywczych niż sam miąższ. Pestka zawiera przede wszystkim przeciwutleniacze, które wspomagają funkcjonowanie organizmu i opóźniają procesy starzenia. Oprócz przeciwutleniaczy, pestka awokado ma w sobie mnóstwo błonnika. Przed zjedzeniem pestkę należy porządnie wysuszyć i rozbić młotkiem albo tłuczkiem, a następnie zmielić w blenderze albo młynku do kawy na proszek, który można dodawać do sałatek, koktajli czy jogurtu.

Zobacz także: Pasta z awokado – na słono i na słodko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj