Ważenie się jest passe. Nie dlatego, że do mody wracają rubensowskie kształty. Przyczyną jest wprowadzenie do gabinetów dietetyków o wiele skuteczniejszej metody, czyli analiza składu ciała.
Zdobycie informacji o tym, ile waży nasze ciało nie stanowi już najważniejszej informacji przy układaniu odpowiedniej diety. Waga nie daje bowiem pełnego obrazu tego, jak funkcjonuje organizm, a bez tego nie da się przyjąć prawidłowego sposoby żywienia. O wiele dokładniejsza jest nowoczesna metoda analizy składu ciała, która wprowadza istotny podział na masę tkanki tłuszczowej oraz masy kości, mięśni i wody zawartej w organizmie. Specjalistyczne urządzenia zwane analizatorami dokonują bioimpedancji. Trudne nazwy określają proste, nieinwazyjne i bardzo miarodajne badanie, na podstawie którego można ułożyć indywidualnie dopasowaną dietę.
Jak przebiega analiza składu ciała?
Analiza bioimpedancji ciała została wymyślona na podstawie znajomości zdolności do przewodzenia elektryczności przez tłuszcze, mięśnie, wodę i kości. Pacjent poddawany analizie składu ciała staje na specjalnym urządzeniu przypominającym nieco tradycyjne wagi i przez jego ciało jest puszczany prąd o niewielkim natężeniu. Tłuszcz przewodzi go najsłabiej, stawia największy opór, więc nie ma kłopotu ze zbadaniem jego ilości w organizmie. Aby wyniki były miarodajne badanie wykonuje się boso, w poprzedzającym dniu należy unikać wysiłku, nie spożywać napojów energetyzujących. Do analizy nie powinny przystępować kobiety w ciąży, osoby cierpiące na epilepsję i z wszczepionymi rozrusznikami serca.
Analiza składu ciała – dodatkowe korzyści
Poza tym, że analiza daje nam dokładny obraz tego, jak wygląda skład naszego organizmu i co jest jego główna bolączką, np. czy jest to otłuszczenie narządów, słabość mięśni czy może zbyt duża ilośc wody w organizmie. Pozwala nam dostosować sposób żywienia, by uniknąć tycia, zrzucić nadwagę lub przytyć, jeśli zmagamy się z niedowagą. Ponadto stanowi doskonałe narzędzie do wczesnego wykrywania tendencji do cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i innych skutków przerostu tkanki tłuszczowej. Pomiary można wykonywać w przychodniach czy klubach sportowych. Według różnych źródeł należy je powtarzać co tydzień lub co kilka tygodni.
Zobacz także: Koenzym Q10 – rola i znaczenie dla naszego organizmu