Tradycyjna maślanka była produktem ubocznym podczas robienia masła. Obecnie wytwarza się ją jednak przez dodanie bakterii kwasu mlekowego do sfermentowanego mleka. Ma pikantny smak i gęstszą konsystencję niż mleko. Zazwyczaj stosuje się ją do wyrobu herbatników, naleśników, gofrów, babeczek i ciast. Sprawdź, czym możesz ją zastąpić!
Prosty przepis: ocet i mleko
Dodanie octu do mleka daje mu kwasowość podobną do maślanki. Możesz używać różnych rodzajów octu, takich jak cydr jabłkowy lub biały ocet. Użyj dowolnego mleka, najlepiej o niskiej zawartości tłuszczu.
Odmierz małą filiżankę pełnego lub 2% mleka i dodaj 1 łyżkę białego octu. Wymieszaj, a następnie zostaw na około 10 minut. To świetny sposób, aby szybko otrzymać substytut maślanki.
Maślanka: zastąp ją mlekiem i sokiem z cytryny
Sok z cytryny to kwas, którego możemy użyć zamiast octu. Użyjmy świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub soku w butelce. Jednak ten w butelce zawiera zazwyczaj konserwanty, takie jak benzoesan sodu i siarczyn sodu. Mogą wywoływać objawy astmy u niektórych osób.
Odmierz niewielką filiżankę pełnego lub 2% mleka i dodaj 1 łyżkę soku z cytryny. Wymieszaj, a następnie pozostaw w temperaturze pokojowej na około 10 minut. Kwas z soku z cytryny lekko zsiada mleko. Przyda Ci się, gdy potrzebujesz maślanki do przepisu, ale akurat nie masz jej pod ręką lub nie chcesz kupować całego opakowania.
Mleko i kamień winny
Jeśli chcesz zrobić substytut maślanki, połącz mleko z kamieniem winnym. Pod względem chemicznym jest to dwuwinian potasu. Ten drobny biały proszek jest produktem ubocznym produkcji wina i ma neutralny smak. Ma skłonność do zbrylania się, gdy mieszamy go bezpośrednio z mlekiem. Dlatego najpierw wymieszajmy go z suchymi składnikami z przepisu, a następnie dodajmy mleko.
Maślanka z mleka bez laktozy
Maślanka ma niższą zawartość laktozy niż zwykłe mleko, dlatego osoby z nietolerancją laktozy najczęściej mogą ją pić. Jeśli jednak mamy bardzo niską tolerancję na laktozę, możemy zrobić substytut maślanki z mlekiem bez laktozy.
Śmietana i woda
Śmietana powstaje przy użyciu bakterii kwasu mlekowego w celu fermentacji. Dlatego jest nieco bardziej pikantna w smaku niż maślanka. Jednak ma gęstszą konsystencję niż maślanka. Dlatego najlepiej jest ją rozcieńczyć wodą lub mlekiem.
Zwykły jogurt i woda
Pod względem smaku i konsystencji jogurt jest podobny do maślanki. Dlatego czysty jogurt może być dobrym substytutem maślanki. Możemy zastąpić filiżankę maślanki kubkiem zwykłego jogurtu, ale lepiej rozcieńczmy go wodą lub mlekiem.
Zwykły kefir
Klasyczny kefir jest fermentowanym produktem mlecznym, który smakuje i wygląda podobnie jak maślanka. Zawiera szerszą gamę pożytecznych bakterii i innych drobnoustrojów niż maślanka. Jednak jego podgrzanie zabija wiele mikrobów.
Maślanka w proszku i woda
Możesz kupić maślankę w proszku i dodać do niej wody, zgodnie z instrukcjami, znajdującymi się na opakowaniu.
Maślanka: wegańskie zamienniki
Jesteś wegetarianinem lub weganinem? W takim razie mamy dla Ciebie ciekawą propozycję. Wybierz soję i inne roślinne produkty mleczne i połącz je z kwaśnymi składnikami. W ten sposób przygotujesz pyszny, bezmleczny i wegański substytut maślanki. Można go włączyć do diety paleo lub o niskiej zawartości węglowodanów.