fot. elements.envato.com

Densytometria kostna to badane wykonywane w przypadku podejrzenia osteoporozy lub osteopenii. Polega na ocenie gęstości mineralnej kości tzw. BMD – jest to metoda diagnostyczna wykorzystująca do otrzymania obrazu anatomii pacjenta trzy różne techniki: ultrasonografię, tomografię komputerową oraz podwójną wiązkę promieniowania rentgenowskiego. Densytometria kostna to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Wyniki badania pomagają lekarzowi podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia, ocenić ryzyko złamań kości lub ocenić skuteczność zastosowanej terapii.

Wynik badania, jakie otrzymuje pacjent, jest porównaniem wskaźników gęstości kości osoby badanej (Z- score) z gęstością kości młodych zdrowych osób (T – score). Najczęściej badanie kości wykonuje się z odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub bliższego końca kości udowej (rzadziej wykonuje się badanie densytometrii np. z kości przedramienia).

Densytometria kostna – jak należy przygotować się do badania?

Densytometria kostna jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Od pacjenta nie wymaga specjalnych przygotowań. Wszelkie zaordynowane leki można normalnie przyjmować z wyjątkiem suplementów wapnia, które należy odstawić na 24 godziny przed badaniem. Badanie nie wymaga bycia na czczo. Podczas wykonywania badania należy jedynie być bez biżuterii, której obecność może zakłócać obraz aparatury.

Densytometria kostna – jakie są wskazania do wykonania badania?

Ocena gęstości mineralnej kości wskazana jest u:

  • kobiet w okresie pomenopauzalnym (grupa zwiększonego ryzyka)
  • kobiet po 65 roku życia
  • mężczyzn po 70 roku życia
  • osób po złamaniach osteoporotycznych
  • chorych z utratą masy kostnej lub w stanach związanych ze stwierdzoną małą masą kostną
  • osób przyjmujących leki, które powodują utratę masy kostnej
  • chorych u których planuje się leczenie farmakologiczne, które może zapobiegać utracie masy kostnej lub tą utratę zmniejszać
  • u chorych w trakcie leczenia, w celu monitorowania efektów leczenia

Jak wygląda badanie densytometrii kostnej?

Do wykonania badania pomiaru masy kostnej wykorzystuje się:

  • aparaturę wykorzystującą fale ultradźwiękowe, najczęściej stosowaną przy badaniu kości pięty
  • aparaturę wykorzystującą promieniowanie jonizujące, służącą do pogłębionej diagnostyki osteoporozy, która pozwala na określenie gęstości całego kośćca

Densytometria przy użyciu fal ultradźwiękowych

Przed wykonaniem badania pacjent musi zdjąć obuwie oraz garderobę z jednej nogi do wysokości kolana. Następnie stopa chorego zostaje przetarta roztworem alkoholu w celu odtłuszczenia jej powierzchni. Po czym należy umieścić stopę w komorze aparatury i oprzeć na specjalnej podpórce. Podczas badania nie należy wykonywać żadnych ruchów badaną kończyną. Stopa pozostaje zanurzona w wodzie z dodatkiem detergentu (woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała). Badanie można wykonywać u kobiet w okresie ciąży.

Densytometria z użyciem promieniowania jonizującego

Przed badaniem należy usunąć wszelkie metalowe przedmioty z ciała badanej osoby. Pacjent leży nieruchomo w pozycji na plecach, tak jak zostanie ułożony przez lekarza, na specjalnym łóżku do badania. Można pozostać w ubraniu. Lekarz informuje na bieżąco o tym jak należy się zachowywać. W chwili, kiedy zapalają się lampki sygnalizujące wysyłanie promieni, nie można oddychać. Badania tego nie można wykonywać kobietom w okresie ciąży.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj