Analiza moczu powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku. Obraz tego prostego badania dostarczy nam wielu cennych informacji na temat stanu naszego zdrowia. Wynik analizy moczu, pozwala nam ocenić nie tylko stan funkcjonowania układu moczowego, ale także ocenić stan innych narządów.
Przy pomocy tego badania możemy np. sprawdzić zawartość w moczu glukozy, bilirubiny, ciał ketonowych, białka, Ph czy leukocytów. Analiza moczu pozwala nam ocenić funkcjonowanie nerek i wątroby. Dzięki niemu można wykryć cukrzycę, choroby metaboliczne lub zakażenie układu moczowego.
Analiza moczu: co jest oceniane podczas badania
Podczas tego badania oceniamy takie cechy moczu jak jego: barwę, przejrzystość, objętość moczu, jego ciężar właściwy, pH. Badamy zawartość w moczu: białka, glukozy, ciał ketonowych, bilirubiny, urobilinogenu, azotyny, osadu moczu, erytrocytów, leukocytów, nabłonków, wałeczków i kryształów.
Jakie są wskazania do wykonania analizy moczu?
Analiza moczu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych ze względu na dużą przydatność w rozpoznawaniu chorób min.:
- nerek np. śródmiąższowe lub kłębuszkowe zapalenie nerek
- dróg moczowych np. kamica nerkowa, zapalenie dróg moczowych, nowotwory
- tak zwanych chorób układowych, dotyczących licznych narządów np. choroby tkanki łącznej, skrobiawica, toczeń trzewny
- powikłań chorób zwanych cywilizacyjnymi np. cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego (w tych przypadkach badanie moczu wykonujemy min. raz w roku)
Analiza moczu, obok morfologii krwi i OB, wchodzi w skład tak zwanych badań okresowych, podstawowych czy badań pracowniczych. Badania te wykonywane okresowo pozwalają na wczesne wykrycie chorób, oraz ocenę ogólnego stanu zdrowia.
Nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonania analizy moczu.
W jaki sposób prawidłowo pobrać próbkę moczu do badania?
Najbardziej miarodajne wyniki badania moczu, otrzymamy z próbki pochodzącej z pierwszej porannej mikcji (oddania moczu). Specjalny szczelnie zamykany pojemnik do analizy moczu, możemy zakupić w aptece, otrzymać w laboratorium wykonującym badanie. W skrajnych przypadkach do oddania moczu do analizy możemy użyć, innego dokładnie umytego i wyparzonego, szczelnie zamykanego naczynia. Próbka powinna zostać oddana do badania w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania. Jeśli jej natychmiastowe dostarczenie do badania nie jest możliwe należy przechowywać próbkę w lodówce (jest to możliwe nawet przez kilka godzin). Podczas pobrania moczu do analizy musimy pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny, by nie dopuścić do zanieczyszczenia próbki. Należy zatem dokładnie umyć wodą z mydłem lub płynem do higieny intymnej okolicę zewnętrznego ujścia cewki moczowej. W przypadku kobiet należy rozchylić zewnętrzne wargi sromowe i przemywać okolice ujścia cewki moczowej w kierunku od przodu do tyłu , u mężczyzn w tym celu należy odchylić napletek. Do przygotowanego naczynia pobieramy próbkę z tak zwanego środkowego strumienia moczu. W tym celu , oddawanie moczu rozpoczynamy do toalety, a następnie po ok. 20 ml, oddajemy mocz do naczynia do analizy. Końcowa partia moczu trafia do toalety. Analizy moczu, nie wykonuje się u kobiet w trakcie miesiączki lub tuż przed jej rozpoczęciem (jeżeli nie jest to konieczne).
Co należy zrobić w wyniku otrzymania nieprawidłowego wyniku badania?
W przypadku nieprawidłowego wyniku analizy moczu należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Jest to szczególnie ważne w przypadku nieprawidłowości, które mogą wskazywać na chorobę zagrażającą życiu taką jak: krwiomocz, duży białkomocz lub cukromocz.
Zobacz także: